28. září 2010 14:36 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stávka zastaví dopravu ve Španělsku, dotkne se i letů z Česka

Letadlo ČSA na pražském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA na pražském letišti. | foto: Lidové noviny

MADRID/PRAHA Středeční generální stávka ve Španělsku kvůli úsporným opatřením vlády zastaví velkou část veškeré dopravy v zemi, včetně letecké. Odbory se již dříve dohodly s vládou, že zachovají 20 až 40 procent mezinárodních letů. Stávka se však dotkne i letecké dopravy mezi Českem a Španělskem.

ČSA budou muset s největší pravděpodobností zrušit některé z letů do Madridu a do Barcelony, řekla mluvčí Hana Hejsková.

Cestující budou bezplatně překnihováni na následující linky, na které, pokud to bude provozně možné, nasadí společnost letouny s větší sedačkovou kapacitou. Již dnes podle informací ČTK neodstartují noční lety ČSA do Barcelony a Madridu, protože letadla by se nestačila vrátit před zahájením protestu. Ve středu pak během dne nepoletí pravděpodobně tři spoje do těchto destinací. Středeční noční lety by pak se zpožděním mohly odstartovat.

Podle španělských zákonů musí zaměstnanci v určitých sektorech poskytnout minimální úroveň služeb i v době stávky a odbory se na tomto minimu musí dohodnout s vládou. Aerolinky měly zajistit minimálně 20 procent letů po Evropě a 40 procent dálkových letů. Hlavní španělská letecká společnost Iberia uvedla, že vypraví asi 35 procent plánovaných letů. Na železnici vyjede 20 procent rychlovlaků, 25 procent souprav příměstské dopravy, ale nevyjede žádný dálkový či regionální spoj.

Středeční generální stávka je první generální stávkou v zemi za osm let.

Španělské odbory vyhlásily stávku na protest proti úsporným opatřením, které jsou podle vlády nutné, aby se země nedostala do dluhové krize, a reformě pracovního trhu. Stávka však zřejmě nezmění plány vlády.

Podle dřívější ankety španělského listu El País se 58 procent Španělů domnívá, že stávka je oprávněná, avšak pouze devět procent zaměstnanců se jí hodlá zúčastnit. Analytici se však domnívají, že účast bude vyšší, napsala agentura Reuters.

Stávkuje i Brusel, ruší se lety z Prahy

Stávka leteckých dispečerů dnes od 14:00 zastavila také provoz na bruselském letišti. Stávka, která by měla trvat zhruba 24 hodin, by mohla postihnout i několik letů z Prahy, jež provozují společnosti ČSA a Brussels Airlines.

Zatím není vůbec jasné, proč se belgičtí letečtí dispečeři rozhodli stávkovat. Svoje požadavky teprve hodlají zveřejnit. Belgické letiště nicméně již zrušilo zhruba 50 letů a provoz se nejspíš zastavil i na letišti v nedalekém Charleroi, které využívají nízkonákladové aerolinie.

České aerolinie podle mluvčí Hany Hejskové zrušily odpolední let z Prahy do Bruselu v 15:25 a nepoletí ani spoj o zhruba dvě hodiny později. Stejně jsou zrušeny i zpáteční lety.

ČTK