14. prosince 2011 14:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stávková pohotovost pilotů ČSA končí. Vedení si prosadilo svou

Letadlo ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA. | foto: Lidové noviny

PRAHA Piloti ČSA uzavřeli s managementem aerolinek dohodu ohledně dalšího vývoje firmy a ukončili stávkovou pohotovost. ČSA sníží počet pilotů o 100 míst a stejný počet míst vznikne v dceřiné firmě Holiday Czech Airlines.

Piloti, kteří dobrovolně z ČSA odejdou, budou do HCA přijímáni přednostně. Právě převod letadel z ČSA na spřízněnou firmu byl důvodem protestu pilotů, během kterých bylo zrušeno několik letů a aerolinky musely požádat o pomoc jiné dopravce.

Podle serveru iDnes.cz je součástí dohod i odchod mluvčího odborářů Filipa Gaspara z ČSA. "Končím ve firmě, je to mé dobrovolné rozhodnutí," uvedl Gaspar serveru.

ČTĚTE TAKÉ:

Součástí dnes dohodnutých změn je i změna způsobu odměňování pilotů, které by mělo být nově orientováno na výkonostní složku. Právě tato změna a z ní vyplývající snížení platů byly podle analytiků hlavním faktickým důvodem protestu pilotů.

"Veškeré aktivity obou stran budou směřovat k tomu, aby České aerolinie byly dobře fungující a spolehlivou společností vůči všem partnerům," uvedlo vedení aerolinek ve společném prohlášení s výkonnou radou organizace CZALPA.

V rámci dohody se piloti zároveň omluvili za svá předchozí ostrá prohlášení. "Výkonná rada CZALPA neměla nikdy v úmyslu spojovat současné vedení Českých aerolinií a Českého aeroholdingu s korupčními praktikami, které byly později v médiích označovány jako tunelování společnosti."

Piloti se také v zájmu obnovení důvěry cestujících rozhodli, že se budou aktivně spolupodílet na pozitivní kampani propagující České aerolinie.

Piloti v rámci dohody akceptují převod letadel v rámci Českého aeroholdingu z Českých aerolinií do HCA s tím, že nebude docházet k zásadní redukci obchodních aktivit ČSA a zásadní redukci sítě pravidelných linek.

Kapacita letadel ATR 42 bude i nadále primárně využívána pro potřeby Českých aerolinií. Piloti, kteří přejdou do Holidays Czech Airlines, se budou moci v budoucnosti kdykoliv hlásit do výběrových řízení v Českých aeroliniích ze stejné pozice tzv. seniority, ze které odcházeli z ČSA.

Piloti dále dostali garance spoluúčasti zástupce CZALPA při procesu vstupu strategického investora do společnosti a deklarovali zájem o sociální smír v Českých aeroliniích. 
  . 

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!