9. ledna 2019 19:41, aktualizováno 10. 1 15:26 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stávky na trojici německých letišť si vyžádaly stovky zrušených letů

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

BERLÍN Kvůli stávce bezpečnostního personálu zrušila německá letiště v Kolíně nad Rýnem/Bonnu, Stuttgartu a Düsseldorfu více než 640 letů původně plánovaných na čtvrtek. Odpadlo i několik spojů s Prahou.

Trojice důležitých německých letišť byla už od brzkých ranních hodin výrazně prázdnější než obvykle. Pasažéři byli o celodenní výstražné stávce dopředu informováni, a tak většinou na letiště vůbec nedorazili. Ti, jejichž spoj zrušen nebyl, měli podle doporučení vzdušných přístavů počítat s možným zpožděním a přijít s dostatečným předstihem. Dohromady se celodenní protest dotkne asi 110 tisíc cestujících. Dopad má i na nákladní dopravu.

V Düsseldorfu kvůli stávce, kterou zde ráno doprovodila demonstrace bezpečnostního personálu, bylo zrušeno celkem 370 odletů a příletů ze zhruba 580 plánovaných, ve Stuttgartu 142 z 275 a v Kolíně nad Rýnem/Bonnu 131 ze 199.

Letadlo z Düsseldorfu do Prahy neodletělo

Česka se dotklo například zrušení spoje z Düsseldorfu, který měl do Prahy odletět v 07:00 SEČ. Další lety do Prahy, které odpadly, normálně z tohoto západoněmeckého města startují v 15:00 SEČ a 18:35 SEČ. Zrušena byla také trojice příletů z české metropole. Z Kolína nad Rýnem/Bonnu odpadl spoj ve 12:20 SEČ i zpětný let, který měl přistát v 15:20 SEČ. Mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň uvedl, že zrušen byl ve čtvrtek i jeden zpáteční let z Mnichova. U toho však není zřejmé, zda má souvislost právě se stávkou, či spíše s počasím v bavorské metropoli.

Výstražná stávka navazuje na obdobný protest z pondělka, kdy bezpečnostní personál na čtyři hodiny přerušil práci na dvojici berlínských letišť. Zrušeno kvůli tomu bylo několik desítek letů. Čtvrteční akce je tak svým rozsahem výrazně větší.

Stávky mají být podle odborů Verdi jasným signálem pro zaměstnavatele, aby poskytli lepší nabídku zhruba 23.000 bezpečnostních pracovníků na německých letištích. Odbory požadují zvýšení hodinové mzdy na 20 eur (511 korun). Zatím přitom někteří ze zaměstnanců v tomto sektoru berou jen 12,90 eur (331 korun) na hodinu. Příští vyjednávací kolo se má uskutečnit 23. ledna.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz