Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stihnete odlet na dovolenou? Taxíky zatarasí na protest proti Uberu cestu na letiště

Z nedávného protestu taxikářů na ruzyňském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z nedávného protestu taxikářů na ruzyňském letišti. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Pražští taxikáři v pondělí zablokují cestu k místu, které je pro ně klíčové. Trasou k ruzyňskému letišti pojedou od desáté hodiny dopoledne jejich vozy naschvál velmi pomalu – pasažéři leteckých společností nebo zaměstnanci terminálů se tak můžou dostat do velkých potíží. Protestů proti aplikaci Uber se zúčastní i šéf největší pražské taxislužby Jiří Kvasnička.

Číhat na rozlobenou kolonu budou desítky policistů a strážníků, kteří zatím nechtějí příliš mluvit o tom, kdy a jak se do do věci vloží.

Důvod akce je jednoduchý: konkurence Uberu – dopravní aplikace, která je v současné době mimo české zákony a nabízí lidem de facto stejné služby jako taxikáři. Ale bez taxametru a většinou i bez potřebné koncese. Společnost Uber argumentuje tím, že provozuje spolujízdu na principu sdílené ekonomiky.

Taxikáři, kteří považují aplikaci a její řidiče za ilegální, se po několika jiných akcích rozhodli tvrdě zasáhnout citlivé místo. Vědí, že zablokovat pražskou magistrálu, jak to udělali v minulosti, může přinést nepříjemnosti, ale odříznout lidi od přístupu k letadlům – která nepočkají – bude ještě bolestnější a viditelnější.

Může se v krajním případě stát, že cestující nestihnou odlet na dovolenou nebo služební cestu. Letiště Václava Havla rozeslalo upozornění, aby lidé raději v pondělí vyrazili k odletovým halám s velkým předstihem. Silnice je totiž jedinou cestou, žádné koleje k ruzyňským terminálům nevedou.

Pondělní blokáda

„Povedla se nám úžasná věc a to spojit se jak mezi sebou, tak sjednotit i dispečinky a máme jedinečnou příležitost, jak dát najevo, že daná situace je již neúnosná a žádáme její radikální řešení. Tak 2.10.2017 v 10.00 to vypukne,“ stojí ve zprávě, kterou na svůj facebookový profil 27. září umístilo Sdružení českých taxikářů.

Další detaily včetně předpokládané účasti, doby trvání akce nebo variant postupu chybí. Šéf sdružení David Bednář několik dnů před akcí nezvedal telefon ani neodpovídal na textové zprávy. V sobotu se ještě na Facebooku sdružení objevila informace, že ve stejný den – jen mezi polednem a druhou odpoledne – se v pondělí ze solidarity přidají v protestu proti Uberu i brněnští kolegové.

Zemák 2.0 (banner).

Zemák 2.0 (banner).

Vyrazí od koupaliště Riviéra a pokračovat budou na letiště v Tuřanech přes Poříčí, Opuštěnou, Ostravskou a Řípskou ulici. Po stejné trase se pak vydají zpět.

Kroužit budou i taxikáři v Praze. Zdržovací kolona pojede Evropskou ulicí, z níž sjede na Lipskou ulicí směrem na letiště, objedou hotel Marriott a opět najedou na Evropskou. Tedy v případě, že je nezačnou zastavovat policisté. Připraveno jich bude několik desítek, pomáhat jim mají strážníci.

Přestože jejich počet napovídá, že se nebudou na defilé jen dívat, ke strategii svého postupu se příliš vyjadřovat nechtěli. Co připadá v úvahu: podle zákona nesmí šofér plynulost provozu bezdůvodně omezovat pomalou jízdou. Za to může dostat blokovou pokutu až dva tisíce korun. „Vždy je ale nutné přestupek prokázat,“ doplnil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Není to v posledním měsíci poprvé, co se řidiči bouří proti Uberu. V polovině září polepovaly desítky taxikářů vozy Uberu samolepkami s označením „ilegální doprava“, atmosféra byla tehdy velmi vypjatá, na místě hlídali i těžkooděnci.

Na protestní akci nebude chybět ani Jiří Kvasnička

Emoce se dají očekávat i v pondělí, byť zatím není moc jasné, co se všechno semele. Chybět na protestní akci nebude ani Jiří Kvasnička, šéf patrně největší pražské firmy v oboru AAA Radiotaxi.

„Podporuji akce proti nelegálním dopravcům, které nejsou násilné a nezákonné. V pondělí pojedu také. Odhad počtu účastníků ale nemám, kluky nijak nešikuji,“ řekl Kvasnička, který v březnu organizoval protestní jízdy u magistrátu. Jak jinak než proti Uberu.

Samotná firma k akci poskytla jen velmi obecné vyjádření, v němž zejména vyzdvihla výhody služby a její provázanost s moderní ekonomikou.„V tuto chvíli je pro nás prioritou dále poskytovat tu nejlepší službu všem uživatelům aplikace, kteří na ni v Praze spoléhají,“ sdělila mluvčí Uberu Miroslava Jozová.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!