Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
2. října 2017 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stihnete odlet na dovolenou? Taxíky zatarasí na protest proti Uberu cestu na letiště

Z nedávného protestu taxikářů na ruzyňském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z nedávného protestu taxikářů na ruzyňském letišti. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Pražští taxikáři v pondělí zablokují cestu k místu, které je pro ně klíčové. Trasou k ruzyňskému letišti pojedou od desáté hodiny dopoledne jejich vozy naschvál velmi pomalu – pasažéři leteckých společností nebo zaměstnanci terminálů se tak můžou dostat do velkých potíží. Protestů proti aplikaci Uber se zúčastní i šéf největší pražské taxislužby Jiří Kvasnička.

Číhat na rozlobenou kolonu budou desítky policistů a strážníků, kteří zatím nechtějí příliš mluvit o tom, kdy a jak se do do věci vloží.

Důvod akce je jednoduchý: konkurence Uberu – dopravní aplikace, která je v současné době mimo české zákony a nabízí lidem de facto stejné služby jako taxikáři. Ale bez taxametru a většinou i bez potřebné koncese. Společnost Uber argumentuje tím, že provozuje spolujízdu na principu sdílené ekonomiky.

Taxikáři, kteří považují aplikaci a její řidiče za ilegální, se po několika jiných akcích rozhodli tvrdě zasáhnout citlivé místo. Vědí, že zablokovat pražskou magistrálu, jak to udělali v minulosti, může přinést nepříjemnosti, ale odříznout lidi od přístupu k letadlům – která nepočkají – bude ještě bolestnější a viditelnější.

Může se v krajním případě stát, že cestující nestihnou odlet na dovolenou nebo služební cestu. Letiště Václava Havla rozeslalo upozornění, aby lidé raději v pondělí vyrazili k odletovým halám s velkým předstihem. Silnice je totiž jedinou cestou, žádné koleje k ruzyňským terminálům nevedou.

Pondělní blokáda

„Povedla se nám úžasná věc a to spojit se jak mezi sebou, tak sjednotit i dispečinky a máme jedinečnou příležitost, jak dát najevo, že daná situace je již neúnosná a žádáme její radikální řešení. Tak 2.10.2017 v 10.00 to vypukne,“ stojí ve zprávě, kterou na svůj facebookový profil 27. září umístilo Sdružení českých taxikářů.

Další detaily včetně předpokládané účasti, doby trvání akce nebo variant postupu chybí. Šéf sdružení David Bednář několik dnů před akcí nezvedal telefon ani neodpovídal na textové zprávy. V sobotu se ještě na Facebooku sdružení objevila informace, že ve stejný den – jen mezi polednem a druhou odpoledne – se v pondělí ze solidarity přidají v protestu proti Uberu i brněnští kolegové.

Zemák 2.0 (banner).

Zemák 2.0 (banner).

Vyrazí od koupaliště Riviéra a pokračovat budou na letiště v Tuřanech přes Poříčí, Opuštěnou, Ostravskou a Řípskou ulici. Po stejné trase se pak vydají zpět.

Kroužit budou i taxikáři v Praze. Zdržovací kolona pojede Evropskou ulicí, z níž sjede na Lipskou ulicí směrem na letiště, objedou hotel Marriott a opět najedou na Evropskou. Tedy v případě, že je nezačnou zastavovat policisté. Připraveno jich bude několik desítek, pomáhat jim mají strážníci.

Přestože jejich počet napovídá, že se nebudou na defilé jen dívat, ke strategii svého postupu se příliš vyjadřovat nechtěli. Co připadá v úvahu: podle zákona nesmí šofér plynulost provozu bezdůvodně omezovat pomalou jízdou. Za to může dostat blokovou pokutu až dva tisíce korun. „Vždy je ale nutné přestupek prokázat,“ doplnil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Není to v posledním měsíci poprvé, co se řidiči bouří proti Uberu. V polovině září polepovaly desítky taxikářů vozy Uberu samolepkami s označením „ilegální doprava“, atmosféra byla tehdy velmi vypjatá, na místě hlídali i těžkooděnci.

Na protestní akci nebude chybět ani Jiří Kvasnička

Emoce se dají očekávat i v pondělí, byť zatím není moc jasné, co se všechno semele. Chybět na protestní akci nebude ani Jiří Kvasnička, šéf patrně největší pražské firmy v oboru AAA Radiotaxi.

„Podporuji akce proti nelegálním dopravcům, které nejsou násilné a nezákonné. V pondělí pojedu také. Odhad počtu účastníků ale nemám, kluky nijak nešikuji,“ řekl Kvasnička, který v březnu organizoval protestní jízdy u magistrátu. Jak jinak než proti Uberu.

Samotná firma k akci poskytla jen velmi obecné vyjádření, v němž zejména vyzdvihla výhody služby a její provázanost s moderní ekonomikou.„V tuto chvíli je pro nás prioritou dále poskytovat tu nejlepší službu všem uživatelům aplikace, kteří na ni v Praze spoléhají,“ sdělila mluvčí Uberu Miroslava Jozová.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!