26. listopadu 2014 14:12 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bezplatné slovenské vlaky přilákaly statisíce lidí, mezi nimi i 800 Čechů

Vlak (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BRATISLAVA O bezplatné cestování vlakem na Slovensku už projevily zájem stovky občanů České republiky. Češi tvoří výraznou většinu z více než tisícovky cizinců, kteří se u státního dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zaregistrovali na cestování vlakem zdarma. Jen za první týden přitom ZSSK vydala 316 000 bezplatných jízdenek.

Platit za přepravu ve většině vlaků na Slovensku nemusejí od 17. listopadu děti, studenti, senioři, jakož i osoby, které pobírají například invalidní nebo sirotčí důchod. Možnost bezplatného cestování platí nejen pro Slováky, ale pro obyvatele celé Evropské unie. Podmínkou je registrace u ZSSK, kterou vybrané skupiny cestujících mohou uskutečnit prostřednictvím internetu.

K TÉMATU:

Do systému bezplatné vlakové dopravy na Slovensku se zatím zaregistrovalo zhruba čtvrt milionu lidí, mezi nimi i více než tisíc cizinců. Z nich je podle údajů ZSSK kolem 800 občanů České republiky, a to zejména senioři.

Češi často jezdí na Slovensko, kde tvoří nejpočetnější zahraniční klientelu pro tamní hoteliéry.

Za první týden přes 300 000 jízdenek

V prvním týdnu platnosti bezplatné přepravy ZSSK vydala více než 316 000 zvláštních jízdenek na cestování vlakem zdarma. To představovalo 43 procent z celkového počtu vystavených jízdenek v uplynulém týdnu. Zdarma nejčastěji cestovali studenti, počet vydaných jízdenek pro tuto kategorii vzrostl oproti období před zavedením bezplatné přepravy o polovinu. Zdvojnásobil se také zájem důchodců o cestování vlakem, kteří podobně jako studenti už v minulosti měli nárok na slevu ze základního jízdného.

Na pětimilionovém Slovensku výhoda cestování vlakem zdarma platí pro zhruba polovinu obyvatel.

ZSSK kvůli očekávanému zvýšení zájmu o cestování vlakem už zavedla nové spoje, další zvýšení jejich počtu chystá v prosinci, kdy v platnost vstoupí nový grafikon. Státní dopravce si od Českých drah také pronajal starší vagony a lokomotivy, aby dokázal pokrýt případný nápor cestujících.

Bezplatné cestování platí ve všech vlacích ZSSK s výjimkou souprav vyšší kategorie InterCity, které ale tvoří jen zlomek z celkového počtu spojů. Nárok na přepravu zdarma se pro děti, studenty a seniory vztahuje i na regionální linku z Bratislavy do Komárna, kde státem dotovaný provoz osobních vlaků zajišťuje český soukromý dopravce RegioJet. Bezplatnou přepravu cestujících bude vláda vlakovým dopravcům proplácet.

Lidovky.cz, ČTK

Prodej domu 3+1, 4+1, Lipník nad Bečvou
Prodej domu 3+1, 4+1, Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
2 280 000 Kč