22. srpna 2016 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Středočeští radní prosí o odložení zavedení parkovacích zón na Praze 5 a 6

Parkovací modré zóny na Praze 5. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parkovací modré zóny na Praze 5. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Parkovací zóny v Praze 5 a 6 postihnou Středočechy dojíždějící za prací do metropole, tvrdí středočeští radní. Žádají jejich odložení, než v Praze vzniknou záchytná parkoviště. O postoji Rady Středočeského kraje informovala mluvčí hejtmanství Michaela Drobná. V páté a šesté městské části hlavního města začnou platit parkovací zóny od středy 24. srpna.

„Zavedení parkovacího systému placených zón i do okrajových částí Prahy nejvíce zasáhne a poškodí Středočechy. V době, kdy nejsou v Praze záchytná parkoviště, není dořešena integrace pražské a středočeské dopravy, považujeme takovéto rozhodnutí, které Praha uskutečnila bez spolupráce s námi, za ukvapené a nezodpovědné rozhodnutí,“ uvedl středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD), který má v krajské radě dopravu na starosti.

Praha podle hejtmana řeší zavedením zón problémy s dopravou na úkor Středočeského kraje stejně jako plánem na zákaz vjezdu kamionů delších než 12 metrů na území hlavního města. Podle Petery v případě kamionů už Praha a Středočeský kraj další postup koordinují, u parkovacích zón tomu tak ale nebylo. „Vyzýváme Prahu, aby zavedení zón odložila do doby, než na okrajích města budou vybudována záchytná parkoviště s dostatečnou kapacitou,“ doplnil hejtman.

S premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), s nímž se v úterý setká při slavnostním otevření volnočasového areálu Vrchbělá, by chtěl Petera mluvit o možnosti zřizovat záchytná parkoviště za hranicemi Prahy. „Ve spolupráci se státem bychom také chtěli vytvořit podmínky pro převod státní půdy na obce, které by chtěly záchytná parkoviště budovat na území Středočeského kraje,“ uvedl hejtman.

Výstavbu záchytných parkovišť P+R nyní Praha nechystá. Praha 5 před časem uvedla, že by ráda vybudovala P+R hned na třech místech městské části, konkrétní kroky ale neučinila. Vhodné místo pro parkoviště se dosud nepodařilo najít ani v Praze 6, kde se v minulosti mluvilo o P+R například Na Dlouhé míli.

Zóny omezující parkování v Praze se na podzim podstatně rozšíří. Ve středu začnou platit v části Prahy 5 a 6, od září se zvětší oblast s regulovaným parkováním v Praze 3 a od října budou zóny zavedeny v Praze 8. Původně měly být letos rozšířeny ještě do Prahy 4 a 9, avšak radnice od jejich spuštění zatím ustoupily. Dosud parkovací zóny platí v celé Praze 1, 2, 7 a na většině území Prahy 3.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)