16. prosince 2014 10:59 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Strojvůdci i průvodčí si polepší. Dráhy zvýší platy o 2,9 procenta

České dráhy. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy. Ilustrační foto. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Vedení Českých drah završilo složitá jednání a uzavřelo s odboráři kolektivní smlouvu. Platy na železnici vzrostou příští rok o necelá tři procenta. Podařilo se získat potřebný podpis deseti odborových organizací, včetně strojvůdců, s nimiž byla jednání nejsložitější.

Podpis smlouvy, o níž se jednalo od podzimu, potvrdil pro Lidovky.cz šéf Českých drah Pavel Krtek.

„V úterý dopoledne jsme podepsali kolektivní smlouvu pro rok 2015. Jednání byla náročná a považuji za úspěch, že se nám je podařilo dnes uzavřít,“ řekl předseda představenstva státního dopravce.

Zdůraznil, že pokud by se s jednou z deseti odborových organizací nepodařilo dohodnout, smlouvy by neplatila.

ČTĚTE TAKÉ:

Platy u Českých drah vzrostou v příštím roce o 2,9 procenta - tedy stejně jako u Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Kolektivní smlouva také řeší odměny pro zaměstnance, pro něž jsou nastavené individuální cíle, které musí splnit.

Nejsložitější jednání vedli manažeři státního podniku se strojvůdci, mimo jiné o nastavení jejich odměn. Nakonec se i v tomto případě podařilo dojít ke kompromisu, byť to dlouho vypadalo, že se obě strany nedohodnou. 

„V ideálním případě by strojvůdci chtěli svoji separátní koletivní smlouvu, jako je to v některých jiných zemích. Zákon to však neumožňuje. Uvědomujeme si ale, že jsou pro nás klíčovou profesí, mají zodpovědnost za cestující a majetek Českých drah,“ dodal Krtek.

Strojvůdci tak budou dostávat o něco vyšší odměny než ostatní zaměstnanci. 

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?