6. listopadu 2014 7:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vlaky z Prahy do Berlína nedojedou. V Deutsche Bahn se opět stávkuje

Stávka výrazně narušila železniční dopravu po celém Německu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávka výrazně narušila železniční dopravu po celém Německu | foto: Reuters

BERLÍN Strojvůdci osobních vlaků největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) vstoupili ve čtvrtek v 02:00 SEČ do stávky. Protestní akce potrvá až do pondělního rána, ochromí provoz na německé železnici a postihne i spojení Německa s Českem, vlaky na trati z Prahy do Berlína budou končit v Drážďanech. DB chtějí v době stávky vypravit asi třetinu plánovaných spojů.

Stávka postihne dopravu na celém německém území. Výrazně omezený bude provoz dálkových i regionálních vlaků. Ve velkých městech se pravděpodobně zcela zastaví městská železnice.

Už ve středu odpoledne zahájili stávku strojvůdci nákladních vlaků DB. Je to už šestá stávka na německé železnici od konce srpna a nejdelší v historii DB. Odborový svaz strojvůdců (GDL) si chce touto cestou vydobýt zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby, zároveň usiluje i o posílení svého postavení v rámci koncernu.

O 2 hodiny méně

GDL zpočátku usiloval o zkrácení pracovní doby strojvůdců z 39 na 37 hodin týdně a žádal zvýšení platů od 1. ledna o pět procent. Nyní se průměrný plat strojvůdců pohybuje v závislosti na odpracovaných letech mezi 36.000 a 46.000 eury (998.000 a 1,27 milionu Kč) ročně. Po ústupcích obou stran v platové oblasti se ale jednání zasekla na sporu o postavení GDL v rámci koncernu.

Svaz žádá, aby ho koncern uznal jako jediného zástupce strojvůdců, průvodčích i zaměstnanců jídelních vozů. Za strojvůdce GDL vyjednává dlouhodobě, zbývající profesní skupiny v rámci DB dosud zastupoval odborový svaz EVG, který má mezi nimi více členů než GDL a celkově zastupuje větší počet zaměstnanců železničního dopravce.

Lidovky.cz, ČTK