17. dubna 2009 14:39 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Student Agency chce provozovat rychlíky

Autobus Student Agency. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus Student Agency. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRNO Dopravní společnost Student Agency chce s Českými drahami soutěžit o rychlíkové spoje dotované ministerstvem dopravy. Pokud ministerstvo nevydá do konce dubna plán tendrů na dalších deset let, podá Student Agency nejpozději v květnu vlastní nabídku. Na některých tratích by firma mohla podle řditele firmy Radima Jančury začít jezdit do jednoho roku od podepsání smlouvy.

Jančura původně plánoval v tuzemsku provozovat kromě regionálních vlaků, které objednávají kraje, pouze vlastní nedotovaný spoj HighJet mezi Prahou a Ostravou. "Máme ale obavu z toho, že ministerstvo dopravy chce nově dotovat také EuroCity a InterCity vlaky, což jsou vedle Pendolina naši přímý konkurenti. Jejich dotování by náš projekt ohrozilo. Pokud bychom my dostali dotaci asi 130 korun za kilometr, tak by naši zákazníci mohli jezdit za jednu korunu," řekl Jančura.

České dráhy nyní dostávají na dálkovou dopravu dotaci 3,7 miliard korun, která by se podle Jančury mohla navýšit až na 5,7 miliard. Student Agency by podle něj provozovala stejné spoje za cenu o 20 až 30 procent nižší. Po navýšení dotací by rozdíl činil až polovinu, dodal Jančura.

Navýšení dotací na dálkové spoje podle Jančury souvisí s letošním finančním požadavkem Českých drah, kterým se na regionální spoje objednávané kraji nedostávají zhruba tři miliardy korun. Výpadky ještě předloni financovaly z peněz nákladní dopravy, to však jejím vyčleněním do samostatné společnosti ČD Cargo na konci roku 2007 skončilo.

"Kraje ale na navýšení úhrad ztrátové regionální dopravy nemají peníze. Podle posledních informací dráhy nakonec slevily ze svých požadavků a spokojí se s loňskými částkami. Nemusí se totiž bát, že by kraje začaly hledat levnější dopravce," řekl Jančura. Podle něj lze regionální spoje s novými vlaky provozovat za nižší cenu, než dráhy pro letošní rok požadovaly, ale za vyšší, než kolik kraje platily doposud. Navýšením dotací na dálkové spoje tak dráhy podle Jančury částečně pokryjí ztráty z regionálních spojů.

Student Agency hodlá v nejbližší době vstoupit i na regionální železnice. Tendr na provozovatele již letos vypsal například Liberecký kraj, Student Agency podá nabídku do poloviny května. Pokud Jančurovy vlaky RegioJet v tendru uspějí, mohly by se na kolejích objevit od změny jízdních řádů v prosinci 2011.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…