Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V supertendru na mýto se utkají 4 firmy. Hlásí se Kapsch, Maďaři i Slováci s PPF

Kamiony na dálnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamiony na dálnici. | foto: Shutterstock

PRAHA Na ministerstvo dopravy dorazily čtyři pomyslné obálky s přihláškami do soutěže o provoz mýtného systému v Česku, k otevírání došlo ve čtvrtek. Serveru Lidovky.cz svoji účast potvrdil současný provozovatel, firma Kapsch. Do hry o lukrativní byznys jde i slovenský SkyToll spolu s firmou CzechToll ze skupiny PPF a podle dostupných informací také provozovatel mýta v Maďarsku společně s českou firmou Eltodo.

Resort dopravy nesmí jména účastníků zveřejnit, zapovídá mu to nová podoba zákona o veřejných zakázkách. Serveru Lidovky.cz se podařilo zjistit tři ze čtyř přihlášených.

Zajímavým jménem je například už zmíněný správce maďarského systému Hu-Go, společnost National Toll Payment Services. Do boje jde s Eltodem, což je koncern, který v Česku mimo jiné spravuje dopravní systémy či veřejné osvětlení.

Formalitou bylo potvrzení rakouského Kapsche, který vybírá mýto v Česku už od roku 2007, se do technologicky neutrální soutěže se přihlásil opět společně se společnostmi O2 a bankou ČSOB. Očekávalo se kolem pěti až sedmi přihlášek. Nakonec dorazily v elektronické formě „jen“ čtyři.

„Zúčastníme se probíhajícího tendru i přesto, že jeho nastavení budí minimálně pochybnosti o technologické neutralitě a zejména o prospěšnosti České republice,“ potvrdil mluvčí Kapsche David Šimoník. Stávající provozovatel systému soutěž v hodnotě až 29 miliard korun kritizuje mimo jiné kvůli rozšiřování mýta pro nákladní auta na další silnice 1. třídy.

Další elektronickou přihlášku na provoz mýta po roce 2019 podal další kritik českého tendru, firma SkyToll, která na sousedním Slovensku provozuje satelitní systém. Česko nyní využívá mýtné brány na principu takzvaných mikrovln. Vítěz ale brány využít nemusí.

SkyToll si zvolil silného spojence – relativně nově založenou firmu z portfolia investiční skupiny PPF Petra Kellnera.

MÝTO V ČESKU

  • Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007.
  • Za 10 let se z mýtného získalo 77,5 miliardy korun, provozovatelem je firma Kapsch.
  • Loni vybrala 9,89 miliardy korun.
  • Vítěz nového tendru by měl být znám zhruba v srpnu příštího roku. Starat o mýto by se měl od roku 2020.

„V současné chvíli můžeme potvrdit, že společnost CzechToll ze skupiny PPF podala žádost o účast v tendru na systém elektronického výběru mýta v konsorciu se společností SkyToll,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí PPF Zuzana Migdalová. Přihlášku potvrdil i SkyToll.

Tendr vypsalo ministerstvo dopravy v polovině června. Úřad očekává, že finální cena za deset let bude nižší než vypsaných 29 miliard. V současné době platí stát za roční provoz systému zhruba 1,5 miliardy korun ročně.

Spekuluje se také o přihláškách konsorcií s účastí francouzských či italských firem. Rozruch vyvolal minulý týden e-mail zaslaný z francouzského velvyslanectví, který tlumočil stanoviska tamních firem, které mimo jiné kritizovaly skutečnost, že nemůžou využít reference ze zakázek v USA a Kanadě.

Zájemci o české mýto museli v rámci elektronické přihlášky předložit materiály, kterými prokáží dosavadní zkušenosti s mýtnými systémy. Následovat by měly rozhovory se zástupci uchazečských firem.

Lidé z ministerstva spolu s experty z poradenské firmy Deloitte pak vyberou pět nejvhodnějších uchazečů, mezi nimiž nakonec rozhodne. Na toto „síto“ mají měsíc. Formou výběrového řízení je málo používané jednací řízení s uveřejněním.

Tendr je vypsaný jako technologicky neutrální, utkat se v něm tedy můžou firmy, které nabízí mikrovlnné, satelitní či jiné řešení. Podmínkou je však kompatibilita se systémy v zemích EU, které se mají propojit v rámci takzvaného jednotného elektronického mýta.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...