10. června 2009 14:51 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Svezte se na úrovni: rakouský rychlovlak smí zastavovat v Česku

Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet | foto: www.siemens.comReprofoto

BRNO Rakouský rychlovlak railjet, který v pondělí přijede na ostravský veletrh drážní techniky, smí zastavovat v českých stanicích. Rozhodl o tom Drážní úřad. Vlak od firmy Siemens jezdí až 230kilometrovou rychlostí, na českém území ale pojede kvůli předpisům maximálně 160kilometrovou rychlostí.

Místenky v ceně 300 korun jsou v prodeji od dnešního poledne, řekl dnes ČTK mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Souprava tažená lokomotivou Taurus přijede do Česka 15. června. Zastavovat bude v Břeclavi, Hodoníně, Otrokovicích, Přerově, Hranicích na Moravě a Ostravě. Jízdné se neplatí, nástup do vlaku je ale možný jen se speciální místenkou.

 

"Ty je možné zakoupit v pokladnách Českých drah ode dneška od 12:00 hodin. Prodej končí termínem odjezdu vlaku nebo vyčerpáním kapacity," dodal Joklík. Zpět z Ostravy do Břeclavi vyrazí souprava 18. června, cena místenky zůstane stejná.

Souprava railjet měří bez lokomotivy Taurus 185 metrů, váží 330 tun a má 408 sedadel. Rakouský railjet má tři třídy - ekonomickou, první (business) a premium s nadstandardním komfortem. Nejvyšší třída je vybavena koženými sedačkami a elektrickými přípojkami. Celá souprava je klimatizovaná.

Taurus drží světový rekord v rychlosti mezi sériově vyráběnými lokomotivami. Při testech na vysokorychlostní trati mezi Mnichovem a Norimberkem dosáhl rychlosti 357 kilometrů v hodině.

Nejvyšší provozní rychlost je 230 kilometrů za hodinu; nejmodernější tratě v ČR však umožňují maximální rychlost 160 kilometrů za hodinu, jezdí jí například soupravy pendolino.

ČTK