25. dubna 2019 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Svítivá elektrokola zmizí z Horních Počernic. Firma je stahuje kvůli vandalismu

Elektrokola v takzvané virtuální stanici poblíž stanice metra Budějovická. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrokola v takzvané virtuální stanici poblíž stanice metra Budějovická. | foto: Městská část Praha 4

Praha Společnost Homeport stahuje kvůli vandalismu sdílená elektrokola z Horních Počernic. Ve dvou případech byla kola Freebike odcizena, ve dvou zničena. Situaci řeší provozovatel kol s policií. Na Facebooku o tom informovala městská část a na dotaz ČTK to potvrdil Ondřej Kolek ze společnosti Homeport. Celkem 500 sdílených elektrokol je v Praze 1 až 8 a Horních Počernicích od 1. dubna.

„Na kolech bude možné do Horních Počernic dojet a kola zde vrátit, nebude již ale možné si zde kola půjčit. Důvodem je vysoká míra vandalismu,“ uvedla radnice. Podle vyjádření zaslaného městské části společnost v budoucnu zkusí kola do Počernic vrátit.

„I když se momentálně koná vyšetřování a některá elektrokola už byla nalezena, raději zatím přesuneme elektrokola do jiných zón ve městě,“ uvedl Kolek. V jiných městských částech společnost podle Kolka zaznamenala také vandalismus, ale v přiměřené míře. Odcizené kolo je podle Kolka zloději k ničemu, protože se do elektroniky a systému nedostane.

Zaparkované elektrokolo.
Pokyny k používání na kolech.

Cena elektrokola se pohybuje mezi 70 000 a 90 000 korunami, pachatel se tak dopouští trestného činu a hrozí mu vězení.

Sdílené bicykly provozuje v Praze například firma Rekola, která má růžová kola a chystá i sdílení elektrokol. V Praze 7 funguje služba čínské firmy ofo, která půjčuje žlutá kola. Praha v minulosti připravovala veřejnou zakázku za 100 milionů na provoz vlastního systému sdílení kol, magistrát ho však nakonec zrušil. Nyní Praha svůj systém nechystá.

Od konce loňského září v Praze funguje i služba sdílených elektrických koloběžek od americké firmy Lime. Služba čelí kritice za to, že uživatelé koloběžek často jezdí po chodníku, což podle českých zákonů nesmí, a nechávají je stát na místech, kde překážejí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!