11. ledna 2016 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Švýcaři se perou o jízdu nejdelším tunelem světa. Rozhodne loterie

Gotthardský železniční tunel bude nejdelší stavba svého druhu na světě.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gotthardský železniční tunel bude nejdelší stavba svého druhu na světě.... | foto: ČTK

BERN Desetitisíce Švýcarů chtějí být u toho, až v létě vyrazí první vlaky s cestujícími novým Gotthardským tunelem. Po dvou týdnech od oznámení, že se lidé mohou přihlásit do loterie o jízdenky na první jízdu nejdelším železničním tunelem světa, se již zaregistrovalo více než 140 tisíc zájemců.

První jízda se uskuteční 1. června. Oznámili to o víkendu organizátoři.

Počet zájemců je 140krát vyšší, než kolik míst je nabízeno. Kteří Švýcaři si nakonec první jízdu alpským tunelem dlouhým 57 kilometrů užijí, rozhodne los. Vybráno bude 500 osob, každý dostane dva lístky.

Tunel označovaný za pýchu Švýcarska se otevře po 17 letech výstavby. Do loterie o lístky na první jízdu se mohou hlásit zájemci do 31. ledna. Mohou to však být pouze lidé s bydlištěm ve Švýcarsku.

Gotthardský železniční tunel bude nejdelší stavba svého druhu na světě....
Gotthardský železniční tunel ve Švýcarsku, na rozdíl od toho Praha - Beroun, už je proražený

Pravidelné spoje mají začít jezdit tunelem od 11. prosince, napsala agentura DPA.

Podle dřívějších zpráv by za několik let mělo tunelem jezdit na 300 osobních a nákladních vlaků denně rychlostí až 270 kilometrů za hodinu. Ekologové si od nového železničního spojení, které zkrátí cestu z Curychu do Milána o hodinu, slibují snížení počtu 1,2 milionu nákladních aut, jež každoročně používají alpské silnice.

ČTK