22. srpna 2012 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tallin zruší jízdné v MHD. Lidé o tom rozhodli v referendu

Staré město v Tallinnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staré město v Tallinnu | foto: Wikipedia

TALLIN Estonská metropole Tallin se od příštího roku stane prvním hlavním městem ze zemí Evropské unie, kde bude veřejná doprava zdarma. Rozhodnutí o zrušení placených jízdenek dnes přijala tallinnská radnice na základě výsledků březnového referenda. V něm se pro bezplatnou přepravu vyslovilo 75 procent obyvatel města.

Návrh zrušit jízdné předložil primátor Edgar Savisaar letos v lednu. Od rázného kroku si slibuje omezení soukromé dopravy, menší nehodovost a zlepšení kvality ovzduší. Nemalý význam má před nadcházejícími komunálními volbami jistě i fakt, že průměrná tallinnská rodina ušetří podle odhadů 600 eur (asi 15 000 korun) ročně.

ČTĚTE TAKÉ:

Z čeho se bude doprava dál financovat, není jasné

Hromadnou veřejnou dopravu používá v estonské metropoli denně 100 000 lidí. Jen v letošním roce dopravní podnik utrží za prodej lístků na autobusy a tramvaje kolem 20 milionů eur. Podle radnice to stačí na pokrytí zhruba třetiny nákladů.

Z jakých zdrojů chce Savisaar veřejnou dopravu napřesrok financovat, zprávy z Tallinu neuvádějí.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.