24. ledna 2013 11:26, aktualizováno  12:29 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tankujeme nejkvalitnější benzin. I díky seznamům nepoctivých pump

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce loni uložila čerpadlářům 93 pokut za víc než 23 milionů korun. Kvalita pohonných hmot přitom byla nejlepší za celou dobu sledování, tedy od roku 2001.

Ze 3172 odebraných vzorků jich nevyhovělo 98, tedy 3,1 procenta. "Na výrazném růstu kvality pohonných hmot se podepsala i novela zákona o pohonných hmotách, která umožnila České obchodní inspekci zveřejňovat konkrétní subjekty odpovědné za prodej nejakostních pohonných hmot," uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Pokuty ČOI za nekvalitní palivo (leden)
Nezvěstice u PlzněAlimex (800 tisíc)
Praha – VeleslavínSpeedster servis (500 tisíc)

Loni také inspekce provedla více kontrol a změnila tak zavedená kontrolní schémata.

Pokuty 2012

Celkem inspekce uložila distributorům motorových paliv provozujícím čerpací stanice 93 pokut ve výši 23,264 milionu korun. Nejvyšší podíl nevyhovujících vzorků pohonných hmot byl loni zjištěn v červnu (5,4 pct) a v dubnu (5 pct). Nejméně zjištění, a to 1,3 pct, bylo v červenci a říjnu.

"To vše se projevilo ve zvýšené péči o jakost pohonných hmot ze strany velké části subjektů zapojených do distribuce pohonných hmot. Zjištění bylo sice méně, ale o to závažnějších, za něž byly následně ukládány sankce při horní hranici zákonem stanoveného limitu," dodala Fléglová.

Nejčastěji zjišťovaným parametrem, který neodpovídal u vzorků benzinů požadavkům technických norem, byl konec destilace. Z 1296 odebraných nebyl dodržen u 12 vzorků. Ke zvýšené teplotě konce destilace může dojít v důsledku přimíchání motorové nafty.

Při kontrolách nafty byl nejčastějším prohřeškem nižší bod vzplanutí, a to u 30 vzorků ze 1441 kontrol. 

Lidovky.cz, ČTK