Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Taxikáři rozhodli, že teď protestovat nebudou. Vláda slíbila urychleně změnit zákon

Zástupkyně taxikářů z AKT Karolína Venclová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupkyně taxikářů z AKT Karolína Venclová. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Taxikáři ve středu odpoledne rozhodli, že v ulicích Prahy proti alternativním přepravcům nyní protestovat nebudou. Důvodem jsou výsledky dopoledního jednání s vládou, které považují za úspěch. Řekla to místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová. Představitelé vlády taxikářům slíbili, že se pokusí ve Sněmovně zrychleně prosadit změny zákona, které by odstranily rozdíly mezi podnikáním taxikářů a alternativními přepravci.

Taxikáři budou v protestní pohotovosti, ale pro tuto chvíli zatím žádný další protest neoznámili. Část taxikářů ale považuje výsledek za nedostatečný. „Myslím, že to je asi maximum toho, co jsme mohli dokázat,“ řekla Venclová.

Podle ní teď musí taxikáři věřit vládě, že se problematikou bude zabývat a novelou zákona vyřeší nerovné podmínky. K tomu musí vládě poskytnout čas. Úspěchem je podle Venclové, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) uznal, že Uber používá nelegální řidiče.

Podle Davida Bednáře ze Sdružení českých taxikářů (SČT) však jsou výsledky středečního jednání nedostatečné. „Zastal se nás premiér v demisi, lhář a podvodník,“ řekl Bednář u strahovského stadionu, kam se ve středu odpoledne sjely desítky taxikářů.

Mluvil o tom, že pokud se do pondělí nestane nic zásadního, tak budou protesty v pražských ulicích pokračovat. Jeho výroky však odsoudila většina přítomných taxikářů včetně členů SČT. „Kolegové z SČT jsou tady kolem mě a jeho názor nesdílejí, byť je David jejich členem,“ uvedla Venclová.

Taxikáři považují alternativní přepravce za nekalou konkurenci, protože nedodržují zákonné požadavky pro taxislužby. Podle taxikářů zatím stát problém s alternativními přepravci neřešil. Ministerstvo průmyslu podle Babiše mohlo řešit záležitost již dříve, ale řešení odkládalo, protože čekalo na rozhodnutí evropského soudu.

Po středečním jednání s taxikáři premiér vyzval společnosti Uber a Taxify, aby dodržovaly zákony a jezdili za ně řidiči s taxikářskou licencí. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce upravit zákon tak, aby zprostředkování jízdy v taxislužbě bylo vázanou živností a bylo ho možné nabízet jen licencovaným taxikářům.

Místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová.

Místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová.

Úpravu chce podat jako poslanecký návrh, aby nemusela projít připomínkováním vládních návrhů a bylo možné ji schválit za nejrychlejší možnou dobu, která činí 90 dní. Zároveň ministerstvo již delší dobu připravuje jinou novelu, která by měla umožnit všem taxikářům místo taxametrů používat aplikace.

Magistrát dělá maximum, říká Nacher

Poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO), který se jednání s taxikáři zúčastnil, řekl, že magistrát nechystá více kontrol řidičů Uberu či Taxify. Dělá podle něj maximum, co dokáže. Zároveň musí kontrolovat nestranně jak řidiče služeb typu Uber, tak standardní taxikáře.

S cílem poukázat na nerovné podmínky uspořádali taxikáři od konce minulého týdne tři pomalé jízdy Prahou, kterými blokovali dopravu. Ve čtvrtek a pátek kroužili po magistrále, jejich protest dopravu příliš nezkomplikoval. V pondělí však taxikáři zvolili méně prostupné komunikace na vltavském nábřeží, což vedlo k větším dopravním komplikacím. Za formu protestu taxikáře ve středu kritizoval Babiš i Ťok.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber, kterých je asi 2000, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!