Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Taxikáři se bouřili proti Uberu a spol. V Praze chtějí troubit každý den

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Zhruba stovka taxikářů vyjela v pondělí dopoledne z pražského Strahova. Protestní kolona měla cíl před pražským magistrátem, předala své požadavky. Motivem řidičů je údajná nečinnost úředníků v boji proti jejich konkurenci jezdící bez oficiálních oprávnění v dresu služeb, jako je například Uber.

V úterý má jízda pokračovat podle stejného scénáře, opět s cílem na Mariánském náměstí, kde se nachází hlavní sídlo pražského magistrátu.

Problémem pro taxikáře je zejména nevyjasněné právní postavení Uberu a některých dalších služeb. Nadnárodní firma podniká v Česku na principech spolujízdy a takzvané sdílené ekonomiky. Její konkurenti i někteří úředníci to dlouhodobě považují za nelegální.

„Chceme v protestních jízdách pokračovat čtrnáct dnů. Neprotestujeme proti jedné konkrétní službě, spíše proti nečinnosti státních zaměstnanců, kteří neplní své povinnosti,“ řekl pro Lidovky.cz šéf největší pražské taxislužby AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička.

Zástupci hlavního města akci monitorují. „O akci víme a sledujeme ji,“ sdělil dopoledne mluvčí magistrátu Vít Hofman. Dokument s požadavky pak řidiči dali na podatelnu úřadu v pondělí před polednem.

Protestní blok akcí souvisí se čtvrtečním incidentem na ministerstvu dopravy, kde zasedala pracovní skupina, která řešila právě budoucí ukotvení klasických i alternativních taxislužeb v zákoně. Výše zmíněný Jiří Kvasnička na jednání nebyl vpuštěn, ačkoliv tvrdí, že dostal pozvánku.

Následoval spontánní protest jeho kolegů, kteří budovu ministerstva „obklíčili“ a svoji nevoli dávali najevo hlavně troubením. Pak přišel i slib dalších podobných akcí v průběhu dalších dvou týdnů.

Vedení Prahy v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) přitom paradoxně zastává podobný názor na Uber jako zástupci vzbouřených taxislužeb. V pátek - tedy den po výše zmíněném incidentu - pražská primátorka vydala prohlášení, že chce ve věci sladit svůj postup s brněnským radním pro dopravu Matějem Hollanem. Uber totiž před několika týdny zahájil činnost také v moravské metropoli.

„Chceme se domluvit na společných opatřeních, které jsme schopni prosadit na vládní úrovni. Myslím, že když bude zřejmé, že se tento problém týká dvou největších měst, bude také větší důvod, aby ho řešilo ministerstvo a potažmo vláda,“ uvedla primátorka.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...