Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Limuzíny Uber vyjedou i mimo Prahu. Expanduje do Brna

Logo taxi služby Uber | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo taxi služby Uber | foto: Shutterstock

PRAHA Černé limuzíny Uber brzy vyjedou mimo Prahu. Společnost, jejíž mobilní aplikace pro objednání vozu vyvolávají po světě bouřlivé reakce, začne svoje služby v příštím roce nabízet také v Brně.

V rozhovoru pro čtvrteční Lidové noviny to řekl Jambu Palaniappan, ředitel Uberu pro střední a východní Evropu a Střední východ a Afriku.

„Mnoho zákazníků nám psalo a ptalo se na Brno. Chceme poskytovat alternativu všude, kde si o ní lidé říkají. V Brně je poptávka, takže je to pro nás logický krok. Zákazníci se na to mohou těšit v příštím roce,“ uvedl Palaniappan.

VÍCE K TÉMATU:

V Praze Uber provozuje od srpna letošního roku přepravu černými limuzínami UberBLACK.

Zhruba před měsícem spustil i službu zprostředkovávající spolujízdu s názvem UberPOP. I přes krátkou dobu působnosti však tuzemský byznys patří k nejlépe se rozvíjejícím lokalitám na světě.

Napomáhá tomu i přístup českých úřadů, které jsou ke společnosti vlídnější než jinde. Třeba v Nizozemsku, Španělsku, Německu či Thajsku totiž protesty taxikářů a úřadů vyústily až v soudní zákaz činnosti. V České republice ale nic podobného ve výhledu není a zatím došlo jen ke dvěma dočasným odstavením vozidel kvůli nesplněným požadavkům na provoz osobní přepravy.

ČTĚTE TAKÉ:

„Společnost Uber u nás provozuje pouze dispečink a jako taková zákonu neodporuje,“ tvrdí shodně ministerstvo dopravy a pražský magistrát. Zcela jasno už ale není u služby UberPOP. Jednání ministerstva dopravy se zástupci Uberu, na kterém má být fungování služby představeno, je naplánováno na začátek příštího roku.

„Z dosavadních prezentací a dostupných mediálních výstupů zatím vše nasvědčuje tomu, že se nejedná o spolujízdu, ale o klasickou taxislužbu.

Z dostupných propagačních materiálů aplikace UberPop spíše vyplývá, že řidič vyjede teprve v momentě, kdy si ho někdo objedná. Naopak řidič nabízející spolujízdu vyjede, i když s ním nikdo další jízdu nesdílí,“ sdělil LN Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

V případě, že bude UberPOP označena jako klasický provoz taxislužby, mohou být pak řidiči, kteří nesplní zákonné a profesní požadavky (mimo jiné vybavení taxametrem a svítilnou), pokutováni až do výše jednoho milionu korun, v krajním případě pak i trestnímu stíhání za neoprávněné podnikání.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...