Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Limuzíny Uber vyjedou i mimo Prahu. Expanduje do Brna

Logo taxi služby Uber | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo taxi služby Uber | foto: Shutterstock

PRAHA Černé limuzíny Uber brzy vyjedou mimo Prahu. Společnost, jejíž mobilní aplikace pro objednání vozu vyvolávají po světě bouřlivé reakce, začne svoje služby v příštím roce nabízet také v Brně.

V rozhovoru pro čtvrteční Lidové noviny to řekl Jambu Palaniappan, ředitel Uberu pro střední a východní Evropu a Střední východ a Afriku.

„Mnoho zákazníků nám psalo a ptalo se na Brno. Chceme poskytovat alternativu všude, kde si o ní lidé říkají. V Brně je poptávka, takže je to pro nás logický krok. Zákazníci se na to mohou těšit v příštím roce,“ uvedl Palaniappan.

VÍCE K TÉMATU:

V Praze Uber provozuje od srpna letošního roku přepravu černými limuzínami UberBLACK.

Zhruba před měsícem spustil i službu zprostředkovávající spolujízdu s názvem UberPOP. I přes krátkou dobu působnosti však tuzemský byznys patří k nejlépe se rozvíjejícím lokalitám na světě.

Napomáhá tomu i přístup českých úřadů, které jsou ke společnosti vlídnější než jinde. Třeba v Nizozemsku, Španělsku, Německu či Thajsku totiž protesty taxikářů a úřadů vyústily až v soudní zákaz činnosti. V České republice ale nic podobného ve výhledu není a zatím došlo jen ke dvěma dočasným odstavením vozidel kvůli nesplněným požadavkům na provoz osobní přepravy.

ČTĚTE TAKÉ:

„Společnost Uber u nás provozuje pouze dispečink a jako taková zákonu neodporuje,“ tvrdí shodně ministerstvo dopravy a pražský magistrát. Zcela jasno už ale není u služby UberPOP. Jednání ministerstva dopravy se zástupci Uberu, na kterém má být fungování služby představeno, je naplánováno na začátek příštího roku.

„Z dosavadních prezentací a dostupných mediálních výstupů zatím vše nasvědčuje tomu, že se nejedná o spolujízdu, ale o klasickou taxislužbu.

Z dostupných propagačních materiálů aplikace UberPop spíše vyplývá, že řidič vyjede teprve v momentě, kdy si ho někdo objedná. Naopak řidič nabízející spolujízdu vyjede, i když s ním nikdo další jízdu nesdílí,“ sdělil LN Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

V případě, že bude UberPOP označena jako klasický provoz taxislužby, mohou být pak řidiči, kteří nesplní zákonné a profesní požadavky (mimo jiné vybavení taxametrem a svítilnou), pokutováni až do výše jednoho milionu korun, v krajním případě pak i trestnímu stíhání za neoprávněné podnikání.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...