8. října 2014 11:21 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tažení proti taxi službě Uber. Praha zablokovala už dvě černé limuzíny

Logo taxi služby Uber | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo taxi služby Uber | foto: Shutterstock

PRAHA Alternativní taxi služba Uber naráží na české právní předpisy. Pražský magistrát už dvěma řidičům zaplomboval jejich černé limuzíny a uložil pokutu 50 tisíc korun. Jako smluvní přepravci by měli mít řidiči se svým zákazníkem podepsanou smlouvu.

První případy konfliktu Uberu s úřadem pokutou nekončí, pokračují v magistrátním správním řízení. Upozorňují na to středeční Hospodářské noviny.

Zákazníci Uberu objednávají řidiče přes mobilní aplikaci, tímto způsobem mu taky platí za jízdu. Černé vozy nemají označení taxi a jejich taxametrem je už zmíněná aplikace. To je ale podle všeho v Česku protiprávní.

ČTĚTE TAKÉ:

Šofér by měl s cestujícím ještě před nástupem podepsat smlouvu, která stanoví, kolik bude jízda stát a kam přesně zákazníka odveze. Zřejmě i proto úředníci z magistrátu dvě z aut jezdících pro Uber zaplombovali.

Řidiči museli zaplatit 50 tisíc korun pokuty a nyní můžou znovu jezdit. Čeká je však ještě už zmíněné správní řízení.

„Nebudeme to komentovat,“ řekl HN manažer Rob Khazzam, který má expanzi americké firmy v Česku na starost. Tvrdí, že Uberu se zatím v hlavním českém městě daří nad očekávání.

Proti alternativní taxi službě vystupují také zástupci ostatních firem, které tvrdí, že Uber neoprávněně deformuje trh.

VÍCE O UBER

  • Uber byl založen v San Francisku v roce 2009 a jeho tržní hodnota se po červnovém zvýšení kapitálu pohybuje kolem 18 miliard dolarů (379 miliard korun).

  • Firma se označuje za trh, který zprostředkovává kontakt mezi řidiči a zákazníky, nikoli za přepravní službu.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!