1. června 2015 18:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Technický bankrot. Malaysia Airlines po dvou katastrofách končí

Dopravní letadlo (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní letadlo (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

KUALA LUMPUR Letecká společnost Malaysia Airlines oznámila, že „technicky zbankrotovala“. Firmu postihly loni dvě katastrofy - v březnu se její letadlo s 239 lidmi na palubě ztratilo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu, o čtyři měsíce později byl další její letoun s 298 pasažéry a členy posádky sestřelen nad Ukrajinou.

Bankrot v pondělí vyhlásil nový šéf firmy Christoph Mueller, který byl jmenován v květnu. Mueller uvedl, že společnost propustí šest z celkových dvacet tisíc svých zaměstnanců. 

Zbývajícím čtrnácti tisícům zaměstnancům byla nabídnuta místa v nové společnosti, která přebírá dědictví Malaysia Airlines, napsala agentura AP. Zmíněné změny se podle AP nijak nedotknou letů Malaysia Airlines.

„Technicky jsme zbankrotovali. Úpadek začal dlouho před tragickými událostmi z roku 2014,“ řekl na pondělní tiskové konferenci Mueller, podle něhož se ale firma znovu může stát přední leteckou společností v oblasti jihovýchodní Asie. 

Kromě velkého propouštění zaměstnanců se společnost rovněž nyní snaží prodat své dva obří letouny Airbus A380.

V současnosti firma funguje díky finančním dotacím malajsijské vlády, uvedla agentura AP.

Letadlo, které zmizelo loni v březnu, se doposud nenašlo, ačkoli ho pátrací týmy hledají na dně oceánu již více než rok. Nejasnosti panují také kolem případu letu MH17, který se zřítil na Ukrajině. 

Z jeho sestřelení se navzájem obviňují ukrajinská armáda na jedné straně a proruští separatisté a Rusko na straně druhé.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz