22. září 2009 16:24 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tendr na Jizerskohorskou železnici vyhrály ČD, nabídly nejnižší cenu

Regionova Českých drah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Regionova Českých drah | foto: ČTK

LIBEREC V tendru na provoz Jizerskohorské železnice zvítězily České dráhy, které nabídly nejnižší cenu - 105 korun za kilometr. Rozhodli o tom dnes radní Libereckého kraje.

Jizerskohorská dráha

České dráhy budou zajišťovat železniční dopravu v celém Frýdlantském výběžku, z Liberce do Jablonce, Tanvaldu a Harrachova a ze Smržovky do Josefova Dolu.

Na více než třetině regionálních tratí tak budou od prosince 2011 jezdit Dráhy dalších 15 let, ale za přísnějších podmínek. Kraj ani cestující na tom rozhodně neprodělají, řekl náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD). Od nové zakázky si slibuje modernější vlaky i lepší služby pro cestující nejen ve vlacích, ale i na nádražích.

Kraj doplatí vše, co nepokryjí tržby

Tendr na Jizerskohorskou dráhu vyhlásil Liberecký kraj v závěru loňského roku. Rozhodnutí o vítězi radní dlouho odkládali, obávali se úbytku cestujících a poklesu tržeb kvůli hospodářské krizi. Zatímco v současné době dává totiž kraj dopravci pevně stanovenou částku bez ohledu na jeho náklady, podle nové smlouvy bude v prvních dvou letech doplácet vše, co nepokryjí tržby.

"Pro další roky bude dotace dopravci stanovena právě na základě vývoje tržeb v prvních dvou letech," řekl dnes Petr Prokeš ze společnosti Korid LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji.

Do soutěže se přihlásilo pět zájemců. Společnosti Keolis Deutschland a Student Agency, které se o zakázku ucházely společně, odstoupily.

ČTK, Lidovky.cz