10. března 2010 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tendr na metro D byl chybný, úřad do hry vrátil nejlevnějšího zájemce

Pražské metro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRNO Pražský dopravní podnik (DPP) zřejmě chyboval v zakázce s předpokládanou cenou půl miliardy korun týkající se stavby první etapy nové trasy metra D. Neoprávněně z tendru vyřadil společnost Mott MacDonald Praha, která nabídla nejnižší cenu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proto zrušil rozhodnutí o vyloučení firmy z tendru a nařídil ji vrátit do soutěže.

Informoval o tom předseda úřadu Petr Rafaj. Proti verdiktu ÚOHS se může DPP odvolat právě k Rafajovi.

"Zadavatel vyloučením uvedeného uchazeče porušil zákon o veřejných zakázkách," uvedl Rafaj. Svým postupem tak mohl podnik podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, dodal.

Metro D

První etapa trasy D bude zahrnovat deset stanic z Písnice až na náměstí Republiky. Nová trasa metra by měla být dlouhá téměř 11 kilometrů, podnik předběžně odhaduje náklady na 30 miliard až 35 miliard korun.

Dopravní podnik v tendru hledá firmu na zpracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení a výkon autorského dozoru na stavbu části trasy D. Zakázku vyhlásil loni v květnu.

Podezřele levná nabídka
Dopravní podnik firmu z tendru vyloučil, aniž by uvedl, z jakých důvodů považuje zdůvodnění mimořádně nízké nabídkové ceny za neopodstatněné. Podle antimonopolních úředníků také neuvedl, z jakých důvodů firma nesplnila kvalifikaci a z jakých důvodů neprokázala splnění části kvalifikace subdodavatelem.

Samé chyby
Dopravní podnik chyboval podle ÚOHS také nedávno v miliardové zakázce na úklid metra. Dostal proto od ÚOHS pokutu 800.000 korun. Podnik podle ÚOHS porušil zákon, když podmínkami tendru nedovoleně omezil počet zájemců o zakázku. DPP se proti rozhodnutí úřadu odvolal a podal k Rafajovi rozklad.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz