14. ledna 2013 11:26, aktualizováno  14:29 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tendr na nejztrátovější rychlík je v pořádku, rozhodl úřad

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

BRNO V nabídkovém řízení ministerstva dopravy na státem dotovaný provoz na železniční trati Ostrava - Krnov - Olomouc chyby nebyly. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který zamítl podnět Českých drah. Ty s verdiktem nesouhlasí a odvolají se.

"Úřad posuzoval, zda ministerstvo dopravy postupovalo v uvedeném nabídkovém řízení v souladu se zákonem o veřejných službách v přepravě cestujících a neshledal důvody pro uložení nápravného opatření," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Rozhodnutí úřadu není zatím pravomocné a dráhy mohou podat rozklad.

ČTĚTE TAKÉ:

České dráhy napadaly postup ministerstva při zveřejňování nabídkového řízení i celou řadu podmínek tohoto řízení, především z důvodů údajné diskriminace celostátního železničního dopravce. Žádný z argumentů úřad ale neshledal oprávněným.

Podle názoru ČD se ÚOHS nevypořádal s připomínkami a údajně neuchopil podstatu síťového charakteru dopravy. "České dráhy jsou přesvědčeny, že věcně správné rozhodnutí ÚOHS je do značné míry závislé na výkladu práva EU, k němuž zatím nedošlo. Vzhledem k tomu, že předmětné nabídkové řízení je pro liberalizaci trhu základní a nemá zatím v našem právu obdobu, je nutno jednoznačněji přistoupit k ozřejmění rovných podmínek trhu, možných deformací trhu a síťového charakteru dopravy," uvedl mluvčí ČD Radek Joklík.

Klíčový tendr

Rozhodnutí přivítal soukromý dopravce RegioJet. Podle mluvčího firmy Aleše Ondrůje je soutěž na rychlíky z Olomouce do Ostravy prvním výběrovým řízením. "Jeho průběh a výsledek je klíčový pro další soutěžení rychlíkové i regionální dopravy na ostatních tratích v České republice," uvedl Ondrůj.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle firmy je soutěžení veřejné dopravy jedinou cestou, jak zajistit férové a transparentní přidělení dotací na tuto veřejnou službu.

V minulosti tendr kritizovala i společnost Abellio nebo Odborové sdružení sdružení železničářů. Řízení na návrh firmy Abellio ÚOHS už zastavil.

Lidovky.cz, ČTK