Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tendr na nejztrátovější rychlík je v pořádku, rozhodl úřad

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

BRNO V nabídkovém řízení ministerstva dopravy na státem dotovaný provoz na železniční trati Ostrava - Krnov - Olomouc chyby nebyly. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který zamítl podnět Českých drah. Ty s verdiktem nesouhlasí a odvolají se.

"Úřad posuzoval, zda ministerstvo dopravy postupovalo v uvedeném nabídkovém řízení v souladu se zákonem o veřejných službách v přepravě cestujících a neshledal důvody pro uložení nápravného opatření," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Rozhodnutí úřadu není zatím pravomocné a dráhy mohou podat rozklad.

ČTĚTE TAKÉ:

České dráhy napadaly postup ministerstva při zveřejňování nabídkového řízení i celou řadu podmínek tohoto řízení, především z důvodů údajné diskriminace celostátního železničního dopravce. Žádný z argumentů úřad ale neshledal oprávněným.

Podle názoru ČD se ÚOHS nevypořádal s připomínkami a údajně neuchopil podstatu síťového charakteru dopravy. "České dráhy jsou přesvědčeny, že věcně správné rozhodnutí ÚOHS je do značné míry závislé na výkladu práva EU, k němuž zatím nedošlo. Vzhledem k tomu, že předmětné nabídkové řízení je pro liberalizaci trhu základní a nemá zatím v našem právu obdobu, je nutno jednoznačněji přistoupit k ozřejmění rovných podmínek trhu, možných deformací trhu a síťového charakteru dopravy," uvedl mluvčí ČD Radek Joklík.

Klíčový tendr

Rozhodnutí přivítal soukromý dopravce RegioJet. Podle mluvčího firmy Aleše Ondrůje je soutěž na rychlíky z Olomouce do Ostravy prvním výběrovým řízením. "Jeho průběh a výsledek je klíčový pro další soutěžení rychlíkové i regionální dopravy na ostatních tratích v České republice," uvedl Ondrůj.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle firmy je soutěžení veřejné dopravy jedinou cestou, jak zajistit férové a transparentní přidělení dotací na tuto veřejnou službu.

V minulosti tendr kritizovala i společnost Abellio nebo Odborové sdružení sdružení železničářů. Řízení na návrh firmy Abellio ÚOHS už zastavil.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!