27. března 2012 10:29 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zmanipulovaný tendr na jízdenky? Vítěz v Brně je předem jasný

Nové uspořádání sedaček v brněnských tramvajích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové uspořádání sedaček v brněnských tramvajích | foto: Lidové noviny

BRNO Tendr vypsaný Dopravním podnikem města Brna na provozovatele služby SMS jízdenek je šitý na míru firmě Erika, která už tento systém provozuje ve většině velkých českých měst.

Provize budou zřejmě 25 milionů korun a více, informovaly dnes Hospodářské noviny (HN). Dopravní podnik vypsal podmínky, které splňuje pouze společnost Erika.

ČTĚTE TAKÉ:

Požaduje kopie vysokoškolských diplomů a doklady o praxi zaměstnanců jednotlivých uchazečů, obrat vyšší než deset milionů korun ročně dosažený v posledních třech letech a certifikát ISO. Ostatní firmy, které mají zájem se přihlásit, nesplňují vždy alespoň jedno z kritérií.

"Tendru na SMS jízdenky v Brně se nemůžeme účastnit, protože neplníme obratová kritéria," uvedla mluvčí firmy Dial Telecom Martina Setunská.

Překážka jménem certifikát ISO

Obratová kritéria by měly plnit například firmy Airtoy či Agmo CZ. Obě se tendru chtějí účastnit, chybí jim ale certifikát. "O účast v tendru stojíme, pokusíme se certifikát ještě získat," řekl šéf firmy Airtoy Roman Jánský.

Obě firmy ale zvažují, zda je to časově ještě reálné a zda jsou náklady na certifikaci úměrné šanci vítězství v tendru. "Nechápeme, proč nám nepomůže naše registrace u Úřadu na ochranu osobních údajů," uvedl Filip Ulík z Agmo CZ.

Dopravní podnik požadavek na ISO certifikát obhajuje obsáhlými citacemi ze zákona, podle kterého na to má právo. Poukazuje i na stanovisko Úřadu na ochranu osobních údajů, který tento postup vyžaduje.

Stanovisko ale pouze konstatuje, že SMS jízdenka obsahuje osobní údaje, a podle toho se s ní má nakládat. Sama firma Erika získala ISO certifikát až v prosinci, tedy v době, kdy se brněnský tendr připravoval.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Společnost Erika většinou v tandemu s propojenými firmami Crowsnest a Crowsnest Net získala zakázky na SMS jízdenky prakticky ve všech velkých dopravních podnicích v Česku.

ČTK, Lidovky.cz