17. září 2012 17:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Terminál už nese jméno Václava Havla, změní se i zastávka autobusů

Terminál 3 ruzyňského letiště už nese jméno prvního českého prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terminál 3 ruzyňského letiště už nese jméno prvního českého prezidenta. | foto: ČTK

PRAHA Ruzyně se v těchto dnech připravuje na plánované přejmenování letiště. Od 5. října totiž oficiálně ponese název Letiště Václava Havla Praha. Nové označení už dělníci namontovali na budovu třetího terminálu, který je určený pro odbavování soukromých letů.

Na dalších terminálech by se mělo jméno prvního českého prezidenta poprvé rozzářit nejdříve v pátek. Celkem letiště nechalo vyrobit pět nápisů Václav Havel Airport Prague. „Rozhodli jsme se využít změnu názvu a sjednotit grafickou podobu těchto nápisů, “ řekl ČTK Jiří Kraus, výkonný ředitel pro rozvoj a správu majetku pražského letiště.

Dosud byl totiž název letiště vyveden nad prvním a druhým terminálem bíle, kdežto nápis nad třetím terminálem byl modrý. Nově by měly být bílé všechny, dodal. Přejmenování s sebou nese ale i další práci.

Terminál 3 ruzyňského letiště už nese jméno prvního českého prezidenta.

Terminál 3 ruzyňského letiště už nese jméno prvního českého prezidenta.

„S dopravním podnikem už jsme řešili přejmenování autobusových zastávek. Pro autobusy se také nahrávají nová hlášení, stejně tak jako se pořizují nová oznámení v letištních halách, nová grafika nebo třeba hlavičkový papír,“ vypočítává mluvčí letiště Eva Krejčí.

Náklady na změnu přijdou podle odhadů ministerstva dopravy zhruba na čtyři miliony korun. Zaplatit by je mělo letiště. Veškeré stavební práce mají skončit do konce září.

Oficiálně se název pražského letiště změní 5. října. Slavnostního ceremoniálu v den výročí Havlova narození se zúčastní řada významných hostů. Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 v ten den současně také předá tradiční cenu pro vybranou osobnost.

ČTĚTE TAKÉ:

Nápad na změnu názvu pražského letiště má svoje příznivce i odpůrce. Podle nedávného průzkumu CVVM mezi lidmi převažovali kritici. Nejdůležitější české civilní letiště odbaví ročně 11 až 12 milionů cestujících.

Letiště Praha je součástí skupiny Český Aeroholding. Společnost zastřešuje firmy vlastněné státem, které působí v oblasti letecké přepravy.

Najdete na Lidovky.cz