Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Termíny svátků nahrávají cestovkám

Turisté (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA  Načasování podzimních státních svátků v Česku hraje do karet cestovním kancelářím. Ty hlásí vyšší prodeje zejména víkendových pobytů v evropských metropolí, než tomu bylo v loňském roce. A to i přes fakt, že ostatní oblasti, jako je třeba maloobchod, trápí sílících neochota lidí utrácet.

 „Svátky vycházejí letos velmi dobře a na prodeji eurovíkendů je to jasně vidět. Nárůst je o více než 20 procent,“ říká Dan Plovajko z CK Fischer.  Svátek 28. října připadl v letošním roce na pátek a 17. listopad na čtvrtek. 

Anketa

Který český státní svátek považujete za nejvýznamnější?

1. ledna 357
8. května 270
5. července 264
6. července 174
28. září 449
28. října 3758
17. listopadu 1289

Také další cestovní kanceláře hlásí lepší prodeje. „Zaznamenali jsme sedmiprocentní meziroční nárůst,“ říká Jan Brejcha z Čedoku s tím, že se letos prodávají lépe o něco delší pobyty. Průměrná cena za čtyřdenní výlet se pohybuje většinou nad deseti tisíci korunami. Zástupci cestovek přitom předpokládají, že prodej zájezdů na následující prodloužený víkend i na listopadový svátek ještě dále stoupne, protože lidé vyčkávají lepší ceny.

„Očekáváme, že bude poptávka po super last minute zájezdech ještě růst,“ říká Kateřina Komedová z cestovní agentury Zájezdy.cz.

Egypt výrazně propadá

Kromě prodloužených víkendových zájezdů do velkých evropských měst jako Paříž, Řím či Barcelona se nyní prodávají také zájezdy za teplem. Největší poptávka je po Turecku, Kypru a Egyptě.

Ačkoli se Egypt stále drží mezi nejoblíbenějšími podzimními cíli zájezdů, meziročně je zde vidět velký propad poptávky. Podle informací agentury Zájezdy.cz prodej proti loňskému roku poklesl o více než 40 procent.

ČTĚTE TAKÉ:


„Nejpravděpodobnějším důvodem poklesu u Egypta bude obava turistů ovlivněná podzimními nepokoji a chystanými egyptskými volbami,“ vysvětluje Komedová. Namísto toho rapidně roste počet Čechů, kteří vyrážejí do Turecka. 

Spolu s příchodem chladnějšího počasí se také začíná lépe dařit prodejům zájezdů do exotických zemí. „Startuje období, kdy Češi kromě blízkých destinací hojněji cestují do exotických zemí,“ říká Pavlína Pešová ze společnosti FIRO-tour s tím, že do popředí zájmu se nyní dostávají kromě klasických zemí, jako je Thajsko či Kuba, i Spojené arabské emiráty.

PODZIMNÍ TURISTIKA

Češi jezdí hlavně do tradičních destinací, jimiž jsou hlavní evropská města, jako je Paříž, Řím či Barcelona. Kromě toho se prodávají i zájezdy za teplem. Do Turecka, na Kypr a do Egypta. Počet zájezdů do posledně jmenované země se ale kvůli nepokojům na severu Afriky meziročně propadl o 40 procent. Průměrná cena čtyřdenního výletu se pohybuje kolem 10 tisíc korun.


Češi vyrážejí na lyže

Kromě cest za teplem se letos prodávají výrazně lépe také lyžařské zájezdy. „Proti stejnému období loňského roku sledujeme téměř 20procentní nárůst poptávky po lyžařských zájezdech,“ říká Michal Tůma z cestovní agentury INVIA. Některé specializované cestovní kanceláře jako například CK Víkend, které se věnují právě lyžařským pobytům, mají již nyní velkou část zájezdů do konce roku vyprodanou. Přitom loni bylo možné lyžařské zájezdy koupit i krátce před termínem odjezdu.

 Podle obchodní manažerky cestovní kanceláře Nev-Dama Hany Valentové zkracování zájezdů odráží skutečnost, že Češi nemají na dlouhodobější pobyty čas. Mnozí si ale během zimy dopřávají pobyty na horách vícekrát.

Nejvíce se prodávají zájezdy do tradičních destinací, jako je Itálie, Rakousko nebo Francie.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!