26. dubna 2016 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Testy spotřeby šidíme už čtvrt století, přiznala automobilka Mitsubishi

Japonské úřady provedly v Mitsubishi razii kvůli podvodům se spotřebou paliva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonské úřady provedly v Mitsubishi razii kvůli podvodům se spotřebou paliva. | foto: Reuters

TOKIO Japonská automobilka Mitsubishi Motors manipulovala s testy spotřeby pohonných hmot celých 25 let, přiznala v úterý její vedení. Zatím přesně neví, kolika modelů se skandál týká. K vyšetření celé záležitosti vytvoří zvláštní komisi.

Automobilka již minulý týden přiznala, že její zaměstnanci manipulovali u některých modelů s testy spotřeby paliva. V úterý pak doplnila, že nepřípustné metody testování používala již od roku 1991.

Manipulace se podle jejího prvního prohlášení měly týkat čtyř modelů, tedy zhruba 625 tisíc vozů prodávaných v Japonsku. Později firma připustila, že skandál zřejmě zahrnuje také další modely.

Původní zpráva hovořila o manipulacích u automobilů Mitsubishi eK Wagon a eK Space a vozů Dayz a Dayz Roox, které Mitsubishi vyrábí pro automobilku Nissan Motor.

Výroba a prodej těchto čtyř modelů již byly pozastaveny, napsala agentura DPA.

Mitsubishi Dayz Roox
Japonské úřady provedly v Mitsubishi razii kvůli podvodům se spotřebou paliva.
ČTK