16. listopadu 2013 19:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tisíce kamionů zablokovaly francouzské dálnice. Řidiči nechtějí mýto

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PAŘÍŽ Dva až čtyři tisíce kamionů v sobotu zablokovaly hlavní francouzské dálnice a zpomalily dopravu na devíti tazích na protest proti chystanému zavedení ekologického mýta. Informovala o tom agentura AP.

Takzvaná ekologická daň se měla od roku 2014 platit za všechny domácí nebo zahraniční nákladní automobily, které používají francouzské silnice. Vláda sice koncem října zavedení opatření odložila na neurčito po předchozích částečně násilných protestech v Bretani, ale demonstranti požadují, aby se ho zřekla úplně.

Protesty proběhly po celé Francii

Francouzské ministerstvo vnitra odhaduje, že sobotní blokády se zúčastnilo 2100 kamionů. Sdružení speditérů OTRE, které protest organizuje, účast odhaduje na 4000 vozů.

Protesty se rozšířily do celé Francie. Jenom kolem Paříže v sobotu blokovalo dálnice kolem 230 kamionů. "Nejsme ovce," stálo podle agentury DPA na transparentech. Další akce postihly města jako Toulouse, Bordeaux, Rouen a Lille.

Chystané opatření by zvlášť těžce dolehlo na menší a střední přepravní společnosti.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?