Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
2. listopadu 2017 9:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zájemci o miliardy za mýto zvládli ‚vyplnit přihlášky‘. Teď začnou nabízet

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nikdo nebyl vyřazen. O lukrativní správu českého dálničního mýta budou i nadále usilovat všichni čtyři uchazeči, kteří se v červnu do obřího tendru přihlásili. Serveru Lidovky.cz to potvrdil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Složitá soutěž o správu mýtného systému po roce 2020 jde do druhé fáze. S trochou nadsázky nyní skončila kvalifikační fáze „přihlášek“. Nyní mají přihlášená konsorcia 70 dnů, aby podala konkrétní nabídky.

VŠE O TENDRU:

Ty by měly zahrnovat cenu a navržené technické řešení. Ve hře o zakázku až za 29 miliard korun je aktuální provozovatel systému, společnost Kapsch, a slovenský SkyToll, maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems.

„Chceme mýto konečně otevřít konkurenci, aby firmy ukázaly, za jakou cenu ho umí technicky vyřešit. Nyní už připraví podrobné nabídky, o kterých povedeme jednání“ řekl Ťok serveru Lidovky.cz.

Výběrové řízení vyhlásilo ministerstvo dopravy v polovině června. Tendr, který je v současnosti nejvýznamnější veřejnou zakázku v dopravě, provázejí spory. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) už zahájil dvě správní řízení, které má posoudit férovost zadávacích podmínek. 

Druhé řízení, jehož zahájení oznámil ÚOHS v úterý, reaguje na výtku společnosti Kapsch. Ta si stěžovala na neurčitost plnění, tedy že zadání ministerstva je příliš široké. V konečném důsledku tak budou mít všichni uchazeči problém pro úřad požadovanou technologii ocenit, řekl ČTK mluvčí Kapsche David Šimoník.

Ministr Ťok již dříve firmu Kapsch obvinil, že se snaží tendr zastavit, společnost to popřela.

Kapsch od roku 2007

Kapsch prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran v Česku vybírá mýtné od roku 2007. Za deset let se z mýtného získalo 77,5 miliardy korun, loni to bylo 9,89 miliardy. Náklady na provoz činí 1,5 miliardy korun ročně.

Mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnou variantou. Nově pro výběr mýta zvolilo satelitní technologii Bulharsko.

mipMichal Pavec
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....