Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ťok chce taxi řešit komplexně. Potrvá to déle a hrozí další protesty

„Zastavte Uber“, hlásali taxikáři během protestů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Zastavte Uber“, hlásali taxikáři během protestů. | foto: ČTK

PRAHA Ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) chce se sněmovními stranami vypracovat širší novelu zákona o taxislužbě, která by vyřešila situaci kolem fungování alternativních služeb typu Uber. Původně plánoval kvůli protestům pražských taxikářů rychlé prosazení restriktivních opatření vůči alternativním taxislužbám. Na úterním jednání se sněmovními stranami Ťok neprosadil projednávání novely ve zrychleném řízení.

Šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek uvedl, že komplexní zákon by mohl být schválen zhruba za rok. Taxikáři se podle svých zástupců poradí o dalším postupu, přičemž hrozí opět protesty.

Ťok chtěl rychle prosadit zavedení zákonného omezení, podle něhož by bylo možné zprostředkovat pouze jízdu řidičů, kteří mají koncesi pro taxislužbu. Ve druhé fázi chtěl jednat o usnadnění přístupu moderních technologií do taxislužby, takže by bylo možné snáz sjednávat jízdu pomocí mobilních či internetových aplikací.

Stovky taxikářů vyjely i další protestní den z pražského Strahova.
Protest taxikářů v centru Prahy zablokoval dopravu.

Po jednání se sněmovními stranami se ale ministr přiklonil k vytvoření komplexní novely, která by změnila fungování taxislužeb. Měly by se snížit požadavky na řidiče taxi, například zrušit zkoušky z místopisu. Zároveň by se taxislužbám umožnilo využívat současné mobilní platformy. Nová pravidla by také měla zajistit, že pravidla budou jednotná pro všechny a že všichni řidiči budou ze svých výdělků odvádět daně.

Taxikáři jsou naštvaní

Jak budou nyní postupovat nespokojení taxikáři, není jasné. Někteří z nich jsou stále rozhořčení. „Musíme se poradit. Sejdeme se určitě ještě tento týden. Novela je sice hezká, ale je třeba řešit aktuální situaci,“ řekl ředitel City taxi Tomáš Horčička. Podle mluvčí Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) Karolíny Venclové jsou taxikáři naštvaní a nyní se sejdou a budou jednat o dalším postupu. Dá se prý počítat s tím, že se vrátí k protestům. „Toto jsme nečekali, protože jsme uvěřili a zachovali se jako slušní lidé. A nebylo se k nám tak zachováno,“ řekla ČTK Venclová.

Na rychlé řešení situace kolem alternativních taxislužeb tlačili řidiči taxi, kteří o problému jednali minulý týden i s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) a s Ťokem. „Jestliže tady někdo svými kroky to prostředí dostal do stavu, že si vyrobil svoji konkurenci, a teď chce, abychom to za pár měsíců vyřešili, ono je to složité. To se nedá řešit tímto způsobem. A já jsem nakonec i rád, že to nebudeme řešit dvěma kroky, ale že se to udělá co možná nejkomplexněji. Je tady potřeba nejenom myslet na ty, kteří dnes jsou nejhlasitější, ale je potřeba, aby se to prostředí dostalo do nějaké rozumné roviny,“ řekl Ťok.

Podle Michálka by novela mohla být schválena zhruba za rok

Ťok uvedl, že se bude snažit o rychlé projednání návrhu. Pomoci by tomu mělo jeho podání jako poslaneckého návrhu zákona, což zrychlí projednání ve vládě, strany se také dohodly, že ve Sněmovně by se mohly zkrátit lhůty pro diskusi o zákonu. Zrychlené schválení už v prvním čtení ale odmítají.

Řešení situace kolem alternativních taxislužeb slíbili Babiš a Ťok minulý týden po jednání se zástupci pražských taxikářů. Ti předtím protestovali proti těmto službám pomalou jízdou centrem metropole, při které blokovali dopravu. V pondělí pražské dispečinky taxi varovaly, že pokud do neděle firmy Uber a Taxify nezlegalizují svou činnost, uskuteční se další protesty.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!