Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ťok: Dostavba obchvatu Otrokovic by měla začít příští rok. Brzdí ji ekologové

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ČTK

OTROKOVICE Dostavba jihovýchodní části obchvatu Otrokovic na Zlínsku, který je součástí dálnice D55, by měla začít příští rok. Naopak termín zahájení výstavby dálnice D49 z Hulína do Fryštáku zůstává kvůli vydanému předběžnému opatření soudu nadále nejasný.

O rozvoji dopravní infrastruktury na Zlínsku jednal dnes ministr s představiteli samospráv a místními podnikateli. Jedním z hlavních témat byla právě dostavba dálnice D55 kolem Otrokovic. Ta nyní končí severovýchodním obchvatem města, který motoristé využívají od roku 2006.

„Věřím, že se nám podaří dokončit majetkoprávní vypořádání a že budeme schopni v první polovině příštího roku stavbu zahájit,“ uvedl Ťok. Podle ředitele zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Karla Chudárka chtějí silničáři v horizontu měsíce zažádat o stavební povolení. Z Otrokovic má dálnice mířit dále směrem na Staré Město a Břeclav.

Za výrazně složitější považuje Ťok situaci v případě plánovaného úseku dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem. Dálnice má dále vést na Valašsko a napojit se na slovenskou dálniční síť k Púchovu. Jak zmínil ministr, u D49 už bylo vydáno stavební povolení a do přípravných prací stát investoval zhruba 50 milionů korun.

Spor o živočichy

Stavbu však dlouhodobě brzdí ekologové, kterým vadí, že má dálnice vést místy s výskytem vzácných živočichů. Spolku Egeria se před několik měsíci podařilo dosáhnout vydání předběžného opatření soudu, kvůli kterému není možné v přípravě stavby pokračovat.

„Jedná se o spor o vyřešení výjimky ze 17 živočichů. Přijde mi, že se budeme muset zabývat celou faunou a flórou, kterou máme v České republice. Zatím to tak vypadá,“ sdělil Ťok. Původní zahájení stavby bylo plánováno na rok 2008.

Ministr odmítl výtky, že ministerstvo při plánování velkých dopravních staveb nedbá na ochranu životního prostředí. „Jsem přesvědčen, že výstavba dálnic je stoprocentně v souladu s ochranou krajiny,“ řekl Ťok. Zároveň popřel, že by se stát kvůli výstavbě dálnic pokoušel vyvlastnit a ukrást půdu v soukromém vlastnictví.

Oba zmíněné úseky dálnic patří pro ministerstvo dopravy mezi prioritní dopravní stavby. Od ministerstva životního prostředí dostaly souhlasné stanovisko k vlivu na životní prostředí (EIA). Neustálé oddalování zahájení stavby vyprovokovalo letos v červenci Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě ke vzniku petice na podporu urychlení výstavby obou dálnic. Jen na internetu ji podepsalo více než 1000 lidí.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...