Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zrušení soutěže na provoz registru: ministr Ťok zpochybňuje autoritu soudu

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  Petr Topič, MAFRA

BRNO Ministerstvo dopravy zpochybňuje autoritu Nejvyššího správního soudu. Kritizuje zrušení soutěže na provoz registru vozidel. Ve čtvrtek to zmínil antimonopolní úřad, který reagoval na středeční výrok ministra dopravy Dana Ťoka, že důvody zrušení soutěže nejsou racionální.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tendr zrušil právě s odvoláním na dřívější verdikt Nejvyššího správního soudu (NSS).

Rozhodnutí zdůvodnil tím, že ministerstvo v tendru použilo při prokazování kvalifikace údajně příliš obecný pojem „vzdělání technického směru“, který musely firmy splnit. 

„Tento termín je v řadě oblastí i v některých zákonech dostatečně srozumitelný a běžně používaný. Pro oblast veřejných zakázek však bylo Nejvyšším správním soudem v září loňského roku jednoznačně judikováno, že uvedený pojem je příliš obecný a připouští různé výklady,“ uvedl ÚOHS ve čtvrtečním prohlášení.

Ťok ve středu po oznámení o zrušení tendru uvedl, že podle něj poslední výroky antimonopolního úřadu hospodářskou soutěž nechrání, ale naopak brzdí nebo zamezují. 

„Já bych se chtěl zeptat a v tomto případě přímo pana předsedy (ÚOHS Petra Rafaje), který vystudoval Báňskou technickou univerzitu v Ostravě, jestli nerozumí výrazu vzdělání technického směru,“ řekl Ťok. Zároveň dodal, že nechce zpochybňovat vážnost úřadu nebo jeho právní postavení. Ministerstvo oznámilo, že se proti rozhodnutí odvolá.

ÚOHS ve čtvrtek také reagoval na kritiku ministerstva, že v případě rozhodoval rozdílně, když nejdříve zamítl návrh společnosti ICZ na vydání předběžného opatření, které ale později vydal. 

„Úřad chtěl co nejméně blokovat postup zadavatele, a proto předběžné opatření nejprve nevydal. Když však zadávací řízení dospělo do fáze, kdy by zadavatel mohl podpisem smlouvy správní řízení o návrhu zmařit a kdy již úřad věděl o chybě v zadávací dokumentaci, bylo nutné předběžné opatření vydat,“ uvedl ÚOHS.

Centrální registr vozidel vyřizuje žádosti spojené s přihlašováním a odhlašováním automobilů. Dosavadní provozovatel ICZ nahradil dřívějšího provozovatele, firmu ATS Telcom. Ta systém spravovala od léta 2012, kdy registr přešel pod ministerstvo dopravy. Komplikovaný přechod z jednoho úřadu na druhý způsobil dlouhé fronty žadatelů o změny v registru na přepážkách.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!