2. května 2016 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ťok proti drahám. Chce, aby zrušily tendr na mašiny a hrozí změnami ve vedení

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministr dopravy Dan Ťok bude usilovat o zrušení soutěží Českých drah na nákup nových vlaků za více než deset miliard korun. Podmínky soutěží podle ministra nahrávají jednomu dodavateli, kterým je podle médií plzeňská Škoda Transportation.

Napsal to deník E15. I kvůli jiným krokům Českých drah Ťok podle deníku nevyloučil změny ve vedení podniku.

České dráhy v polovině dubna vypsaly trojici výběrových řízení na dodávku elektrických souprav, motorových vlaků a vagonů. „Budu žádat zrušení. Podmínky vypsání nahrávají jednomu dodavateli,“ řekl listu ministr Ťok.

VÍCE O KAUZE:

Podle médií Škodu Transportation v soutěžích zvýhodňuje krátký čas na homologaci vlaků v tuzemsku a také to, že se dráhy nezavazují k odebrání konkrétního počtu souprav, nýbrž mají rozptyl od jedné po několik desítek. České dráhy kritiku odmítly.

Podle ministra ale takové podmínky odrazují velké zahraniční dodavatele.

Ťokovi se nelíbí také to, že dráhy vypsáním soutěží ignorují plány ministerstva, které chce nové vlaky za evropské dotace kupovat samo a dopravcům je následně půjčovat. Takový plán podporují soukromí železniční dopravci. Evropská unie dá na české vlaky v příštích letech přes 20 miliard korun.

Spory Ťok vs. ČD

Ťok v poslední době kritizoval také další krok vedení Českých drah, které minulý týden proti jeho vůli zaplatilo Škodě Transportation 753 milionů z loňské arbitráže v letitém sporu o dodávku 20 lokomotiv. Vedení drah svůj postup zdůvodňovalo hrozbou snížení ratingu, podle Ťoka ale nezaplacení na rating vliv mít nemuselo a dráhy měly počkat na soudní verdikt.

Server Neovlivni v uplynulém týdnu napsal, že České dráhy zaplatily arbitrážní stamiliony po tajné schůzce šéfa Škody Transportation Tomáše Ignačáka se šéfem dozorčí rady Českých drah Milanem Ferancem a místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem, který má na dráze neformální vliv.

Setkání v prostorách prostějovského tenisového klubu se podle serveru odehrálo za zády ministra Ťoka i šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz