Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ťok se pustil do Dětí Země kvůli D11: Přírodu nechráníte, jsou to obstrukce

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

HRADEC KRÁLOVÉ Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) ve čtvrtek zkritizoval postup ekologického hnutí Děti Země, které podalo rozklady proti vydání stavebních povolení na dva úseky novostavby dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Smiřicemi. Podle Ťoka výhrady nesouvisí se snahou chránit životní prostředí a zlepšit stavební projekty, ale jde pouze o administrativní obstrukce.

Podle předsedy hnutí Miroslava Patrika je čtvrteční Ťokovo vyjádření součástí předvolební kampaně hnutí ANO, za které ministr kandiduje. Chybějící úseky D11 chtěl stát začít stavět na přelomu září a října.

Podle Ťoka hnutí v povolení napadá vyjádření všech dotčených orgánů. Požaduje, aby jejich stanoviska potvrdily nadřízené orgány. Další věcí, kterou hnutí kritizuje, je zjednodušené řízení pro ověřování stanoviska EIA. Hnutí se podle ministerstva snaží domoci zrušení tohoto stanoviska, které řeší dopad stavebního projektu na životní prostředí.

Další věcí, kterou hnutí kritizuje, je zjednodušené řízení pro ověřování stanoviska EIA. Hnutí se podle ministerstva snaží domoci zrušení tohoto stanoviska, které řeší dopad stavebního projektu na životní prostředí.

„Hnutí ANO slíbilo voličům, že bude stavět rychle a levně. Bohužel se ale ukazuje, že stát nelze řídit jako firmu a úřady se musí řídit podle zákonů,“ řekl Patrik. Podat rozklad je přitom jedinou možností, jak mohou spolky kontrolovat a připomínkovat fungování státní správy, dodal šéf hnutí.

Rovněž podle ekologa není pravda, že výhrady Dětí Země nesměřovaly k ochraně přírody. Řada z nich měla za cíl ochranu vodotečí, tedy potoků a řek v okolí budoucí dálnice. U nich chtělo hnutí prosadit zákaz budování objízdných tras po dobu stavby, výstavbu parkovišť a skladů pohonných hmot a skládek zeminy, které by mohly vodní toky znečistit. Podobně chtělo hnutí připomínkami ochránit lesní plochy tak, aby okraj lesa a zejména kořeny stromů neničila těžká stavební technika nebo aby nebylo možné část vegetace vykácet jen proto, aby tam mohly parkovat bagry, uvedl Patrik.

Průzkumu se účastní 150 až 200 lidí.
Archeologové, kteří od dubna provádějí záchranný výzkum na místě budoucí...

Podobným způsobem napadají podle ministra Děti Země i všechny etapy modernizované D1, výtky ekologické organizace jsou přitom totožné jako v případě nynějšího rozkladu. Všechny spory přitom končí u soudu, které ministerstvo vždy vyhrává, uvedl Ťok s tím, že ale průměrná délka zdržení v projektech převyšuje jeden rok.

Kromě rozkladu Dětí Země napadly stavební povolení pro úsek D11 ještě majitelky některých dotčených pozemků. Vyčítají úřadu to, že s nimi ohledně výstavby dálnice nejednal.

To ale ministerstvo dopravy odmítá a tvrdí, že s těmito majiteli má podepsané smlouvy na odkup jiných pozemků, které se nacházejí přímo pod uvažovanou dálnicí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.