19. července 2009 15:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tomi Tour na polský způsob: Turisté museli utíkat k taxíkům

Hotel (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VARŠAVA Podobné problémy jako někteří čeští klienti Tomi Tour zažili i zákazníci polské cestovní kanceláře Kopernik Travel. Firma v pátek oznámila úpadek a v Egyptě a v Tunisku zanechala na 950 klientů. V Tunisku měla řada z nich problém dostat se z hotelového areálu, který hoteliéři uzavřeli, protože od kanceláře nedostali zaplaceno.

"Nechtěli nás pustit ani dovnitř do hotelu, ani ven z areálu. Chtěli jsme bránu nějakým způsobem otevřít a ujet, přeplatit řidiče, aby nás odvezl, cítili jsme se jako rukojmí.

Na místě stáli policisté se zbraněmi a nevěděli jsme, nakolik jsou odhodláni použít je proti nám," cituje server onet.pl turistku Agnieszku, která se již vrátila do vlasti. "Nakonec jsme se celá skupina turistů i se zavazadly vrhla k taxíkům. Policisté začali taxikáře zadržovat a trhali nám kufry z rukou. V našem taxi jelo pět dospělých a čtyři děti," dodala Agnieszka. Na videozáznamu na internetu líčí, jak Poláci nabízeli taxikářům až 50 dolarů za odvoz na letiště.

Maršálek Mazovského vojvodství Adam Struzik řekl, že v pondělí podá trestní oznámení. Cestovní kancelář podle něj prokázala krajní neodpovědnost, protože věděla o své finanční situaci, přesto ještě ve čtvrtek večer vyslala do Tuniska 150 turistů.

V minulých dvou dnech se do Polska vrátilo 389 lidí, dnes přiletěla další dvě letadla s podvedenými turisty. Lidé však žádné zážitky podobné těm, o nichž vyprávěli klienti Koperniku v sobotu, prý neměli. Většina ujistila blízké a novináře, kteří čekali na letišti ve Varšavě, že s nimi zaměstnanci hotelů jednali dobře. Další klienti zkrachovalé cestovní kanceláře se mají vrátit během následujícího týdne.

Náklady na cestu zpět za klienty varšavské cestovní kanceláře uhradí pojišťovna. Finanční záruky se ale tenčí. Izabela Stelmaská z vojvodského úřadu upozornila, že není jasné, kolik lidí ještě v zahraničí je. "Chybí nám věrohodné informace o počtu klientů Kopernika, kteří zůstali v Tunisku a Egyptě. Ukazuje se totiž, že seznamy osob, které nám kancelář dodává, neodpovídají skutečnosti," řekla dnes novinářům. Úřad se prý o finančních problémech společnosti dozvěděl teprve v pátek ráno od turistů, kteří se nemohli vrátit do vlasti.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?