24. srpna 2015 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tramvaj s klimatizací poprvé bez masky. V úterý vyjede do ulic Prahy

V pondělí se nová tramvaj představila veřejnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pondělí se nová tramvaj představila veřejnosti. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Pražský dopravní podnik v pondělí představil modernizovanou tramvaj Škoda 15T ForCity. Cestující se v ní můžou svézt od úterý. Tramvaj má nově klimatizaci a wi-fi připojení, změnou prošly také její vnitřní a vnější podoba. Vůz bude jezdit zejména na páteřních tramvajových linkách.

Nová verze tramvaje dosud najížděla zkušební kilometry bez cestujících, do Prahy dorazila před dvěma týdny, jak upozornily Lidovky.cz. Po městě jezdila s maskou na předku vozu, aby před slavnostním odhalením nebyl vidět nový design.  

Horní pás vozu je bílý proti nynějšímu tmavému provedení. Bílá barva místo šedé je použita také pod okny. Horní díl čela vozu a lem kolem okna je nově žlutý a celé čelo má nový design. 

„Žlutá tam není omylem, když se podíváte na vlajku Prahy, uvidíte že ji tvoří žlutá a červená,“ řekl architekt Patrik Kotas, který je autorem původního i nového designu tramvaje 15T.

Nová 15T ForCity byla slavnostně odhalena v pondělí.
Na moderní zázemí se mohou těšit i řidiči tramvají.

V interiéru je vůz nově vybaven klimatizací a wi-fi. Dřevěné sedačky jsou vyměněny za plastové a jsou červené a šedé, stejně jako ve starých tramvajích typu T3. Nové mají zvrásněnu opěrku zad, cestující by tak na nich neměli v zatáčkách klouzat, právě na to si lidé podle generálního ředitele podniku Jaroslava Ďuriše často stěžovali.

Dopravce by měl letos obdržet 13 vozů typu 15T ForCity, do konce roku 2018 to má být 125 kusů. Dosud zaplatil zhruba polovinu z celkem 250 objednaných tramvají, jejichž hodnota je přes 19 miliard.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!