Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tramvaje by se na Václavské náměstí přece jen mohly vrátit

V roce 1980 projela po Václavském náměstí poslední tramvaj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 1980 projela po Václavském náměstí poslední tramvaj | foto: ČTK

PRAHA Praha udělala další krok k tomu, aby se na Václavské náměstí vrátily tramvaje. Náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) nechal tento týden zpracovat změnu územního plánu, která by návrat tramvají umožnila.

S obnovou tramvajové tratě mezi Vinohradskou třídou a náměstím už dříve počítal projekt přestavby Václavského náměstí. S návratem tramvají ale nesouhlasí Praha 1.

"Hlavním cílem je ulevit dopravnímu uzlu I. P. Pavlova a mít za něj adekvátní zálohu. Křižovatka I. P. Pavlova, tedy křížení tramvají s
magistrálou, je Achillovou patou pražské tramvajové sítě," řekl Hudeček.

ČTĚTE TAKÉ:

Tramvaje by podle Hudečkova návrhu jezdily z Vinohradské třídy do Vodičkovy a Jindřišské ulice. Kvůli tomu ale bude nutné změnit územní plán. Hudeček proto zadal magistrátnímu odboru územního plánu, aby změnu připravil. Měla by být součástí čtvrtého balíku takzvaných celoměstsky významných změn územního plánu. Její příprava může trvat i dva roky. Tramvaje kolem Národního muzea na Václavském náměstí jezdily 96 let, v 80. letech minulého století byla trať zrušena.

S návratem tramvají ale nesouhlasí Praha 1. "Jsme zásadně proti," řekla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Podle Prahy 1 by tramvajové troleje kazily vzhled náměstí.

Napájení tramvají z kolejnic

Zástupci Sdružení Nového Města pražského (SNMP) záměr města neodmítají, ale ani nejsou jeho zastánci. "Jsme k tomu neutrální. Myslíme si, že to není pro Václavské náměstí zásadní věc," řekl předseda sdružení Jan Adámek.

Podle něj není nutné na náměstí natahovat troleje, moderní tramvaje mohou mít napájení i z kolejnic. Sdružení by ale podle Adámka spíše uvítalo tramvajové propojení mezi Vinohradskou třídou a hlavním nádražím, a to Washingtonovou nebo Opletalovou ulicí. S tím ale zase nepočítá hlavní město.

Politici dlouhodobě slibují, že Václavské náměstí opraví. Současné vedení Prahy 1 by chtělo přestavbu začít do konce volebního období v roce 2014. Zatím alespoň rozhodlo, že pro automobily uzavře dolní část náměstí. Opatření začne platit 2. dubna.

Praha si už před lety nechala zpracovat projekt na přestavbu náměstí, jehož autorem je ateliér Cigler Marani Architects. Návrh počítá s rozšířením zeleně, omezením dopravy, větším prostorem pro pěší i s obnovením tramvajové tratě. Uskutečnění projektu prosazuje také SNMP.
Podle Adámka mezi největší problémy náměstí v současnosti patří nepořádek, velké množství aut, prodej drog a výskyt lidí, kteří večer lákají kolemjdoucí do nevěstinců.

Kvůli tomu také loni vznikla na pražském magistrátu pracovní skupina. Podle Adámka se nyní například plánuje to, že by město umístilo na náměstí nové odpadkové koše, které by znemožnily bezdomovcům vyndávat jejich obsah.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.