24. srpna 2011 14:11 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tramvaje se na Václavák nevrátí. Praha je nechce

V roce 1980 projela po Václavském náměstí poslední tramvaj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 1980 projela po Václavském náměstí poslední tramvaj | foto: ČTK

PRAHA Tramvaje by se na pražské Václavské náměstí v rámci jeho plánované přestavby vrátit neměly. Nesouhlasí s tím Praha 1. Vadí jí, že by kvůli nim musely být nad náměstím nataženy troleje, které by kazily jeho vzhled.

Novinářům to dnes řekl starosta městské části Oldřich Lomecký (TOP 09). Jeho postoj prý na úterním zasedání nově sestavené pracovní skupiny pro řešení Václavského náměstí podpořil i primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

ČTĚTE TAKÉ:


Se znovuzavedením tramvají, které by propojily Václavské náměstí s oblastí Vinohrad, počítal projekt přestavby Václavského náměstí. "Tuto variantu Praha 1 odmítá. Stanovisko městské části je jasné a kategorické," zdůraznil Lomecký. Vadí mu, že bylo náměstí "shora zadrátováno". "Odstranila by se tak krása jeho otevřenosti," poznamenal.

Návrh na přestavbu Václavského náměstí.

Postoj první městské části podle Lomeckého podpořil na úterním zasedání i Svoboda. Václavské náměstí v současné době spravuje přímo hlavní město, které by tak mělo mít konečné slovo.

Tramvaje jezdily po Václavském náměstí do roku 1980

V současné době se připravuje konečný projekt přestavby náměstí. O jeho úpravě se mluví již několik let, stále se ale odsouvala. "Je to jako s Yettim - každý o něm mluví a nikdo ho neviděl," poznamenal ke stálému oddalování začátku oprav Lomecký.

Tramvaje jezdily po Václavském náměstí do roku 1980

Podle něj by na začátku příštího roku mohlo být vydáno rozhodnutí o územním povolení. Poté musí ještě odborníci připravit projektovou dokumentaci pro stavební povolení a požádat o vydání stavebního povolení. "Do konce našeho volebního období by se na Václavském náměstí mohlo začít se stavbou," dodal Lomecký.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.