Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tramvaje se na Václavák nevrátí. Praha je nechce

V roce 1980 projela po Václavském náměstí poslední tramvaj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 1980 projela po Václavském náměstí poslední tramvaj | foto: ČTK

PRAHA Tramvaje by se na pražské Václavské náměstí v rámci jeho plánované přestavby vrátit neměly. Nesouhlasí s tím Praha 1. Vadí jí, že by kvůli nim musely být nad náměstím nataženy troleje, které by kazily jeho vzhled.

Novinářům to dnes řekl starosta městské části Oldřich Lomecký (TOP 09). Jeho postoj prý na úterním zasedání nově sestavené pracovní skupiny pro řešení Václavského náměstí podpořil i primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

ČTĚTE TAKÉ:


Se znovuzavedením tramvají, které by propojily Václavské náměstí s oblastí Vinohrad, počítal projekt přestavby Václavského náměstí. "Tuto variantu Praha 1 odmítá. Stanovisko městské části je jasné a kategorické," zdůraznil Lomecký. Vadí mu, že bylo náměstí "shora zadrátováno". "Odstranila by se tak krása jeho otevřenosti," poznamenal.

Návrh na přestavbu Václavského náměstí.

Postoj první městské části podle Lomeckého podpořil na úterním zasedání i Svoboda. Václavské náměstí v současné době spravuje přímo hlavní město, které by tak mělo mít konečné slovo.

Tramvaje jezdily po Václavském náměstí do roku 1980

V současné době se připravuje konečný projekt přestavby náměstí. O jeho úpravě se mluví již několik let, stále se ale odsouvala. "Je to jako s Yettim - každý o něm mluví a nikdo ho neviděl," poznamenal ke stálému oddalování začátku oprav Lomecký.

Tramvaje jezdily po Václavském náměstí do roku 1980

Podle něj by na začátku příštího roku mohlo být vydáno rozhodnutí o územním povolení. Poté musí ještě odborníci připravit projektovou dokumentaci pro stavební povolení a požádat o vydání stavebního povolení. "Do konce našeho volebního období by se na Václavském náměstí mohlo začít se stavbou," dodal Lomecký.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....