18. července 2011 13:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tramvaje slaví, Prahou projížděly historické vozy

Slavnostní tramvajová okružní jízda Prahou  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní tramvajová okružní jízda Prahou | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Příznivci tramvají v Praze slaví 120 let od zahájení provozu první elektrické tramvaje v metropoli. Hlavním městem za vyhrávání hudebníků projížděla kolona historických i současných vozů. Oslava pokračovala odhalením pomníčku na Letenském náměstí.

Akci připravily pražský dopravní podnik a Národní technické muzeum (NTM). Kolona 11 tramvají vyjela ze střešovického muzea MHD po desáté hodině. Vedly ji historické vozy v čele s otevřenou tramvají, která vyjíždí jen při mimořádných příležitostech.

ČTĚTE VÍCE:


Historické tramvaje (infografika)

Její nasazení organizátoři do poslední chvíle zvažovali, obávali se rozmarů počasí. Oslava do muzea nalákala desítky lidí, další Pražané a turisté na tramvaje čekali po cestě. Cestujícím, mezi kterými nechyběli zástupci města, dopravního podniku nebo NTM, jízdu zpestřovali harmonikáři a další hudebníci.

Typy vozů, které se zúčastnily průvodu tramvají

muzejní vůz 500
vůz 240
vůz 22272 + dva vlečné vozy
vůz 2210 + vlečný vůz
vůz T1
vůz T3
vůz T6
vůz T3PLF
vůz KT8N2
vůz 14 T
vůz 15 T 

Historické tramvaje postupně projely kolem Pražského hradu, Národního divadla, dále přes Václavské náměstí, náměstí Republiky a skončily na Letenském náměstí, kde byl odhalen pomník. Tvoří jej dva metry tramvajových kolejí a pamětní deska, která připomíná 120 let od první elektrické tramvaje v Praze.

Tím však akce neskončí, technické muzeum od 15 hodin otevře zdarma svou dopravní halu. Od 18:00 budou podle ředitele NTM Karla Ksandra přichystány přednášky k výročí elektrické dráhy. Večer Kinobus na Letné promítne film Dáma na kolejích.

Lidovky.cz, ČTK