Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tři primátoři, několik slibů. Otevření Blanky se už přes 3 roky odkládá

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Kdyby došlo k naplnění původních předpovědí exprimátora Prahy Pavla Béma, řidiči by tunelem Blanka už tři roky projížděli. V optimistických výrocích sliboval rok 2011, konec června 2012 i Vánoce 2012. Ani naposledy oznámeného 2. prosince letošního roku se ale řidiči tunelem nepodívají.

„Do čtyřech, maximálně pěti let se nám podaří dokončit Městský okruh jako celek,“ sliboval Pavel Bém (ODS) v červnu 2007, když dělníci na Letné začali tunel Blanka hloubit.

Nová primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v pátek oznámila, že jako reálný termín otevření vidí březen 2015.

ČTĚTE TAKÉ:

Po prvotních sděleních Pavla Béma oznámila v listopadu 2009 společnost IDS, která výstavbu Blanky řídí, že se budování komplexu o 13 měsíců zpozdí. Bémův nástupce Bohuslav Svoboda (ODS) prognózoval v roce 2011 otevření tunelového komplexu na konec roku 2013.

„V dubnu příštího roku by měl být otevřen tunel Blanka,“ oznámil v červenci 2013 primátor Hlavního města Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09). Poslední (předvolební) sliby hovořily o 2. prosinci letošního roku. 

Velín tunelového komplexu Blanka.
Velín tunelového komplexu Blanka.
Velín tunelového komplexu Blanka.
Velín tunelového komplexu Blanka.

„Jsem nesmírně rád, že po všech peripetiích můžeme Pražanům konečně sdělit termín, kdy bychom chtěli ve zkušebním režimu zprovoznit Blanku,“ uvedl 30. září náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09).

Mezitím se rozestavěný tunel několikrát propadl a o několik miliard prodražil. Zpoždění stavba nabrala i kvůli několika soudním sporům mezi Prahou a stavební firmou Metrostav kolem financování stavby a stavebním povolením.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...