14. listopadu 2014 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tři primátoři, několik slibů. Otevření Blanky se už přes 3 roky odkládá

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Kdyby došlo k naplnění původních předpovědí exprimátora Prahy Pavla Béma, řidiči by tunelem Blanka už tři roky projížděli. V optimistických výrocích sliboval rok 2011, konec června 2012 i Vánoce 2012. Ani naposledy oznámeného 2. prosince letošního roku se ale řidiči tunelem nepodívají.

„Do čtyřech, maximálně pěti let se nám podaří dokončit Městský okruh jako celek,“ sliboval Pavel Bém (ODS) v červnu 2007, když dělníci na Letné začali tunel Blanka hloubit.

Nová primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v pátek oznámila, že jako reálný termín otevření vidí březen 2015.

ČTĚTE TAKÉ:

Po prvotních sděleních Pavla Béma oznámila v listopadu 2009 společnost IDS, která výstavbu Blanky řídí, že se budování komplexu o 13 měsíců zpozdí. Bémův nástupce Bohuslav Svoboda (ODS) prognózoval v roce 2011 otevření tunelového komplexu na konec roku 2013.

„V dubnu příštího roku by měl být otevřen tunel Blanka,“ oznámil v červenci 2013 primátor Hlavního města Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09). Poslední (předvolební) sliby hovořily o 2. prosinci letošního roku. 

Velín tunelového komplexu Blanka.
Velín tunelového komplexu Blanka.
Velín tunelového komplexu Blanka.
Velín tunelového komplexu Blanka.

„Jsem nesmírně rád, že po všech peripetiích můžeme Pražanům konečně sdělit termín, kdy bychom chtěli ve zkušebním režimu zprovoznit Blanku,“ uvedl 30. září náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09).

Mezitím se rozestavěný tunel několikrát propadl a o několik miliard prodražil. Zpoždění stavba nabrala i kvůli několika soudním sporům mezi Prahou a stavební firmou Metrostav kolem financování stavby a stavebním povolením.

rozMichaela Rozšafná

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.