12. března 2015 14:24 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slovo od slova. Přečtěte si, proč mají kabely v Blance stát další miliardu?

V téměř hotovém tunelu Blanka se nonstop svítí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V téměř hotovém tunelu Blanka se nonstop svítí. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Miliarda navíc za opravu vodou poničené kabeláže v Tunelu Blanka. Věta, jež obsahuje dokument, který získal server Lidovky.cz. Firma ČKD DIZ v nich mluví k „problematice nepředvidatelných fyzických podmínek na staveništi“. A chce další peníze.

Dokument, v němž společnost ČKD DIZ kalkuluje opravu vodou poničené kabeláže na „nejméně 1.000.000.000,- Kč bez DPH“, označil Jiří Nouza z TOP 09, bývalý pražský radní pro dopravu, nálepkou: bláznivý. „Firma si to měla vyřešit s pojišťovnou. K tomu přece nepořebují zadavatele,“ řekl Nouza serveru Lidovky.cz.

Dopis uvádí několik možných řešení problémů se zničenými kabely. Jedna z nich zbavuje ČKD odpovědnosti za další osud stavby tím, že by projekt převzalo město. Druhou variantou je celková změna použitých technologií. Třetí variantou je pak pouhá výměna poškozených kabelů, která by podle firmy město přišla na miliardu korun.

„Vážně se obáváme toho, že jakmile se tunel otevře, objeví se technické a stavební závady, kvůli kterým ho bude nutné zavřít nebo v něm výrazně omezit dopravu,“ vyslovil se ke stavu miliardové stavby ve středu odpoledne starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se v minulých dnech o firmách spojených s Blankou, vyjádřila jako o „zločinném spolčení“ a projektanty označila za „debily“.

Pražští radní mezi tím odložili rozhodnutí o další arbitráži, kterou firmě vyhrožují. Počkají, s čím přijde dodavatel poničených kabelů, firma ČKD Praha DIZ, na páteční jednání. „Dodavatelé přislíbili, že nám do pátku předloží harmonogram, jak dojde k finálnímu technickému řešení... Kdy by tedy mohlo být dílo připraveno k tomu, aby státní správa mohla vydat povolení ke spuštění zkušebního provozu,“ uvedl pro ČTK náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

samMartin Samek