Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Překvapivý zvrat: tunel Blanka se pro auta otevře už 2. prosince

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Pražský tunel Blanka se oproti plánům otevře už 2. prosince, nikoliv až na jaře příštího roku. Zástupci hlavního města se dohodli s dodavatelem technologií, ČKD Praha DIZ, který dříve trval na zprovoznění komplexu v dubnu 2015.

Doposud pražští politici oznamovali jen zpoždění tunelového komplexu Blanka. Nyní poprvé přišli s lepší zprávou. S otevřením tunelu se počítalo až v dubnu 2015, nyní ale platí termín nový - 2. prosince tohoto roku.

Úplně první termín pro otevření dopravní stavby byl přitom rok 2011. Její dokončení se ale zpozdilo mimo jiné kvůli prodražení minimálně o šest miliard korun, hlavní město nemělo peníze na rychlé dokončení prací. Celková cena Blanky dosáhne pravděpodobně 36,9 miliardy korun - oproti předpokladům minimálně o šest miliard víc. 

"Jsem nesmírně rád, že po všech peripetiích můžeme Pražanům konečně sdělit termín, kdy bychom chtěli ve zkušebním režimu zprovoznit Blanku. Vše je samozřejmě podmíněno úspěšným testováním technologické části, bezpečnostních systémů a převzetím díla investorem stavby," řekl agentuře ČTK náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09).

PSALI JSME:

Ještě na začátku týdne přitom platil dubnový termín otevření. Zprovoznění stavby ovlivnily mimo jiné pochybnosti současného politického vedení Prahy o platnosti smlouvy se zhotovitelem stavební části, firmou Metrostav.

Šlo o kontrakt z doby, kdy Prahu vedl primátor Pavel Bém (ODS). Rada města tehdy smlouvu projednala, ale podle všeho o ní nehlasovala.

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.

Loni v listopadu proto současná rada hlavního města přestala firmě Metrostav proplácet faktury a celá záležitost skončila u arbitrážního soudu v Praze až minulý týden. V pondělí také Metrostav předal Praze dokončenou stavební část Blanky.

Nyní zbývá dodělat technologickou část, například vzduchotechniku, kterou má na starosti společnost ČKD Praha DIZ. Ta původně trvala na tom, že tunel není možné otevřít dřív než v dubnu příštího roku.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!