Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tunel Blanka svítí ve dne v noci. Nikdo nechce říct, kolik to stojí

Ekonomika

  6:15
PRAHA - Pražský tunel Blanka je nonstop rozsvícený. Přitom je ještě pro motoristy zavřený a z hlediska prací v podstatě hotový. Technici dodělávají už jen poslední práce, testují se systémy. Praha ani její stavební dozor neřeší, zda nejde o plýtvání. A kolik takové svícení stojí, říct nechtějí.

V téměř hotovém tunelu Blanka se nonstop svítí. foto:  Michal Šula, MAFRA

Řadu řidičů, kteří vyjedou ze spoře osvětleného Strahovského tunelu, to napadne. Proč se za barikádou hrazení tunelu Blanka stále intenzivně svítí? Pátrání po zdánlivě snadné odpovědi je složitější, než se zdá.

Svícení má zajišťovat firma Metrostav. Za ceny z původní smlouvy (s přičtením inflace a DPH), jejíž platnost nedávno potvrdil rozhodčí soud. Účet za osvětlení a hlídání stavby pak zaplatí hlavní město - z veřejných peněz. Po průběžných nákladech a jejich hospodárnosti se ale nepídí.

Strahovský tunel je oproti ještě nezprovozněné Blance velmi spoře osvětlený.

V téměř hotovém tunelu Blanka se nonstop svítí.

„Jde o položky, které se vyúčtovávají, údaje vám proto poskytneme, až bude vyúčtování provedeno. Za průběh prací při zkouškách odpovídají dodavatelé, my jim nemůžeme řídit osvětlení prací,“ vzkázala mluvčí hlavního města – investora stavby Petra Hrubá.

ČTĚTE TAKÉ:

Prodlouženou rukou hlavního města je při budování komplexu Blanka dohližitel stavby, firma Inženýring dopravních staveb (IDS). Ta by měla na otázky – týkající se za nonstop svícení – spolehlivě odpovědět.

„V současnosti probíhají v tunelu Blanka komplexní zkoušky a předpřejímkové kontroly orgány státní správy. Ty jsou plně v režii zhotovitelů, jsou součástí celkové pevné ceny za dílo a otázka hospodárnosti je předmětem vnitřního ekonomického řízení jednotlivých společností, nikoliv otázkou na správce stavby či investora,“ tvrdil mediální zástupce IDS Pavel Kočiš.

Jinými slovy: svícení je věcí stavebních a technologických dodavatelů, my vám nic konkrétního neřekneme. Otázku na přesnou cenu za svícení, o které by IDS měl mít přehled, jeho zástupce přešel. Navíc dodal, že vypínat světlo by bylo nehospodárné. O případném ztlumení či vypnutí části světel pro dobu, kdy se v tunelu nic neděje, se však Kočiš nezmínil.

Svícení pro skateboardisty

A opravdu dělníci a technici pracují nonstop? Není žádným tajemstvím, že si Blanku v minulém roce oblíbili skateboardisté, kteří se dokonce vyfotili při jízdě v opuštěném tunelu. A nešlo o jejich ojedinělé vniknutí do hlídaného a plně osvětleného objektu.

Ptáme se tedy Metrostavu. Firma loni na podzim dokončila stavební část Blanky. Nyní dodělává v komplexu garáže, čeká na výsledek architektonické soutěže na zbudování parku a její lidé jsou k ruce technologům z ČKD.

„V tunelu se svítí se pořád, protože tam neustále probíhají nějaké práce. Z bezpečnostních důvodů si vůbec neumím představit, že by se světlo zhaslo. Probíhají tam komplexní zkoušky. Pracovníci se potřebují v tunelu dostat z místa na místo, jsme povinní pracoviště osvětlit,“ popsal mluvčí Metrostavu František Polák.

Tunelem Blanka se prohánějí skateboardisti.
Tunelem Blanka se prohánějí skateboardisti.
Tunelem Blanka se prohánějí skateboardisti.
Tunelem Blanka se prohánějí skateboardisti.

A tvrdí, že udělat harmonogram prací, který by umožnil dočasné vypnutí či ztlumení světel, je nad lidské síly. Ptáme se alespoň na druhou otázku: kolik si bude jeho firma účtovat za měsíční svícení?

„To je v rámci režie stavby, neúčtuje se zvlášť. Ve stavbě se hlídá, svítí, probíhá mytí. Bude to nekomplexní údaj, k tomu je oprávněný jen investor. Byla by to částka, která vůbec nic neřekne. Legitimní je říct, kolik to stálo celkem,“ odmítá Polák odpovědět.

A odkazuje na investora stavby, hlavní město. Jeho mluvčí nás však odkázala právě na Metrostav.

Obracíme se následně i na dodavatele technologií, firmu ČKD Praha Diz. Právě ona tunel testuje a svítí se v něm hlavně kvůli jejím lidem. I zástupce ČKD tvrdí, že neustálé svícení v Blance je nezbytné.

„Ve chvíli, kdy neprobíhají žádné práce ani zkoušky, je osvětlení důležité kvůli bezpečnosti, ochraně majetku či funkčnosti kamerového systému. Energii si hradí hlavní město jako investor. Režim osvětlení je v gesci správce stavby IDS v koordinaci s bezpečností a ochranou zdraví při práci. Určuje například dobu osvětlení, ČKD plní jejich pokyny,“ vysvětluje mluvčí ČKD Praha Diz Karel Samec.

Doplňme, že zmíněný dohližitel stavby IDS nás odkázal právě na dodavatelské firmy. Kruh mlčení se uzavřel, odpověď na cenu svícení v Blance neznáme.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...