29. června 2011 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tunel s jistotou. Stát prodává pozemky, které bude potřebovat

Gangster, mafián, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gangster, mafián, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Za polovinu ceny nabízí stát dva pozemky v Praze-Liboci. Minimální cena je necelých šestnáct set korun za čtvereční metr. Nejlevnější sousední pozemky přitom stojí tři tisíce, o ulici dál už šest tisíc korun za čtvereční metr. O polovinu nižší vyvolávací cena není jedinou výhodou. Budoucí majitel pozemků má jistotu, že svou investici zhodnotí ještě víc.

Pozemky totiž leží v trase modernizace železniční tratě Praha – letiště Ruzyně – Kladno.

Tento dvacet let starý záměr nyní čeká na vydání územního rozhodnutí a státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) bude prodané pozemky potřebovat. Od roku 2008 je tato takzvaná Buštěhradská rychlodráha součástí územního plánu Prahy a podmínkou rozšíření ruzyňského letiště.

INFOGRAFIKA

"S modernizací dráhy Praha–Kladno se stále počítá, i když způsob financování a termín realizace není v současné době znám," potvrdil Pavel Halla, mluvčí SŽDC.

Na záměr, který vypadá jako ryzí tunelování státního majetku, upozornila Strana zelených. "Modernizace dráhy je vedena v územním plánu jako veřejně prospěšná stavba. Prodej pozemků, na kterých má stavba stát, může mít jenom dva důvody – snahu vydělat spekulací, nebo stavbu bojkotovat," uvedla Petra Kolínská, zastupitelka Prahy 6 za Stranu zelených.

Proč stát pozemky prodává právě teď a kdo prodej navrhl, mluvčí majetkového úřadu Jana Rennerová nevysvětlila. Pozemky, které žádná jiná státní instituce nepotřebuje, je podle ní úřad povinen prodat bez zbytečného odkladu.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.