10. září 2009 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tunelářům se ulehčí práce, nemusí mít souhlas majitelů půdy

Dálnice D5 - tunel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D5 - tunel | foto: Jiří ReichlLidové noviny

PRAHA Stavitelé podzemních staveb, například železničních a silničních tunelů nebo metra, nebudou muset získávat souhlas majitelů pozemků na povrchu nad budovanou stavbou. Umožnit to má novela stavebního zákona, kterou dnes ve zrychleném režimu schválila sněmovna.

Nyní ji dostane k posouzení Senát. Podmínkou je, aby šlo o tzv. veřejně prospěšné stavby podle stavebního zákona, tedy infrastrukturní stavby.

Obdobné ustanovení schválila sněmovna již ve středu v novele zákona o vlastnictví bytů, která se týkala převodu družstevních bytů do osobního vlastnictví. Podle něj nemusí stavebník prokazovat, že mu patří pozemky na povrchu pod tunelem, pokud technicky nesouvisí s budovanou podzemní stavbou.

Zpravodaj k novele Jaroslav Krupka (ODS) dnes řekl, že formulace v zákoně ze středy je opsaná ze starého stavebního zákona z roku 1976, je příliš obecná a není příliš přesná.

Pokud oba zákony podepíše prezident, platily by tak v krátké době dvě rozdílné úpravy. Krupka proto po poradě s ministerstvem dopravy navrhl změnit účinnost u novely stavebního zákona na 2. ledna 2010. "Středeční" zákon nabývá účinnosti o den dříve a platil by tak pouze tento jeden den.

Praha - Beroun? 4000 vlastníků
Vláda poukazuje na to, že třeba v případě plánů na výstavbu železničního tunelu z Prahy do Berouna by investor musel získat souhlas od 4000 vlastníků pozemků na povrchu.

Jako další příklad uvádí vláda asi čtyřkilometrový železniční tunel mezi Rokycany a Plzní. V tamním případě by byl stavebník nucen zřídit věcné břemeno k pozemkům na povrchu nad tunelem u 132 pozemků, které patří celkem 178 vlastníkům.

Téměř polovina vlastníků přitom na výzvy vůbec nereaguje. Vláda se proto obává, že v případě zpoždění výstavby by stát přišel o peníze z evropských fondů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!