30. září 2014 18:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tunelem z Letné do Troji. Projeďte si šest kilometrů hotové Blanky

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Pražský dopravní komplex Blanka bude oproti předpokladům hotový už 2. prosince tohoto roku. Nejdelší městský tunel v Evropě měří celkem 6,4 kilometru a spojí oblast Letné a Troje. Firma Metrostav na něm pracovala od roku 2007, hotový měl být podle původních plánů už před třemi lety.

Hlavní město za další část vnitřního silničního okruhu zaplatí celkem 36,9 miliardy korun. Různé vícepráce, ale i prodlužování otevření stavbu prodražily zhruba o šest miliard. Zpočátku dokonce padala částka 21 miliard, ta však zřejmě nebyla reálná.

Kvůli smlouvě na stavební část dokonce zástupci Prahy vedli arbitrážní řízení s firmou Metrostav. Radní pod vedením primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) si totiž nebyli jistí, zda je smlouva s touto firmou platná. Proto na konci loňského roku došlo k pozastavení prací.

ČTĚTE TAKÉ:

Až minulý týden arbitrážní soud definitivně rozhodl o tom, že kontrakt platí a Praha smí za stavbu zaplatit zbývající dlužné peníze. V úterý pak radní oznámili dohodu s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ, o urychlení dokončení.

Namísto dubna 2015 bude Blanka v provozu už od 2. prosince tohoto roku. Symbolicky se rozjede v den, kdy má svátek Blanka.

Tunel Blanka
mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz