19. prosince 2013 6:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Turbo si může vyrobit kdokoliv. Obrana proti němu není, dispečinky jsou líné

Taxikář okrádá zákazníka pomocí tzv. turbometru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxikář okrádá zákazníka pomocí tzv. turbometru | foto: YoutubeReprofoto

Video s použitím "turba" v jednom z pražských taxíků znovu ukázalo, jak jsou taxametry nelegálně zneužívány. Podle experta na zařízení pro počítání jízdného Jana Jakimova není možné samotné zařízení před zneužitím chránit.

Kdo je Jan Jakimov?

Obchodní ředitel firmy Torola design, která jako jediná v Česku vyrábí a prodává taxametry.

O tom, jak turista natočil pražského taxikáře s turbem, čtěte zde

Lidovky.cz: Necítíte jako výrobce taxametrů spoluzodpovědnost za okradené zákazníky pomocí tzv. turba?
V žádném případě. Tahle situace jde úplně mimo nás. My se naprosto distancujeme od montáží těch turbo zařízení.

Lidovky.cz: Proč nezajistíte ochranu taxametrů proti podobnému zneužití již při výrobě?
Vozidla musí vždy s taxametrem do Českého metrologického institutu, ten kontroluje, jestli je kilometr kilometr a sekunda sekunda. Turbo je ale generátor impulzu. Napojí se na kabel ve vozidle, nezávisle na taxametru, a to dostane falešnou informaci o více najetých kilometrech. Taxametr tu skutečnost zaznamená a na základě sazby spočítá odpovídající cenu vzhledem k získaným údajům.

Lidovky.cz: Neexistuje proti tomu tedy žádná fyzická obrana?
Přesně tak, s taxametrem to nemá co do činění. Turba se montují nezávisle na něm. Existují dva alternativní systémy ochrany. Jeden z nich je systém napojený na GPS, který porovnává reálně ujetou trasu s údaji z taxametru a následně informuje o případných nesrovnalostech. To si dispečink může ihned ověřit na počítači. Zároveň na začátek roku připravujeme i tzv. LCD zrcátko. Je propojené s taxametrem a zákazníkovi zobrazí i informace, které na displeji taxametru nejsou vidět. Například maximální zaznamenanou rychlost, aktuální vzdálenost, dobu čekání nebo aktuální sazbu.

ČTĚTE VÍCE

Lidovky.cz: Kauza s "turbem" ale ukázala, že dispečinkům je to často jedno, protože řidiči nejsou jejich zaměstnanci, a kontroly magistrátu nejsou dostatečné.
To už je samozřejmě na nich. Situace ale není vůbec dobrá a skutečně tedy záleží na nich, zda do takového systému budou chtít investovat a zařadí ho do svých interních nařízení.

Lidovky.cz: Máte přehled, zda jsou "turba" vyráběna i ve větším? Jejich existence přeci do celé kauzy zatahuje i vás.
Turbo může vyrobit téměř kdokoliv u sebe v garáži. Zvládne to v podstatě každý průměrný elektrikář. Nemyslím si, že by tu byla firma, která by se tím zabývala, o tom skutečně pochybuji.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!