26. září 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vyrobíme vlastní dopravní letadlo, slíbil turecký ministr na air show

Největší dopravní letoun světa Airbus A 380 pojme až 180 pasažérů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší dopravní letoun světa Airbus A 380 pojme až 180 pasažérů. | foto: Istanbul Airshow

ISTANBUL Turci se plánují vrhnout do byznysu, který dnes téměř výhradně ovládají společnosti Airbus a Boeing. Finišují s přípravami vývoje menšího či středně velkého dopravního letadla - postavit ho chtějí do roku 2023. Vizi znovu potvrdil turecký ministr dopravy Lütfi Elvan při zahájení tradiční Airshow v Instanbulu. Akce počítá s návštěvou desítek tisíc lidí.

Turecká vláda se záměrem na konstrukci vlastního dopravního stroje seriozně zabývá už dva roky. Nechce ale začínat úplně zgruntu, plánuje vyjít z už existujících technologických principů - proto se zástupci kabinetu sešli se zástupci celkem jedenácti různých výrobců.

A to včetně expertů z amerického Boeingu, který spolu s evropským Airbusem soupeří o pozici globální jedničky. Instabulská airshow konající se od čtvrtka do neděle na Atatürkově mezinárodním letišti je pro tato setkání velmi dobrou příležitostí.

ČTĚTE TAKÉ:

Předloni (akce se koná jako bienále) dorazilo 142 vystavovatelů.

“Čeká nás náročná schůzka s našimi partnery, částečně o byznys modelech a dalších procesech. Během měsíce zveřejníme konkrétnější výsledky,“ řekl na čtvrtečním zahájení akce ministr dopravy Lütfi Elvan.

Letadlo, o jehož výrobu Turci stojí, má mít regionální dolet a vejít se do něj má nejvýš 120 pasažérů. První prototyp má z místních dílen vzejít za devět let.

mipMichal Pavec