15. září 2011 15:28 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Turnikety nebudou. Podle města je to hazard

Turnikety v Sydney | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turnikety v Sydney |

PRAHA Vedení hlavního města odmítá plán na znovuzavedení turniketů do metra, který v minulých týdnech předložil pražský dopravní podnik. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dnes na zastupitelstvu novinářům řekl, že jej považuje za ekonomický hazard.

Podle jeho náměstka Karla Březiny (ČSSD) musí město nejprve vyřešit závazky dopravního podniku z minulých let, které se týkají nákupu nových tramvají a autobusů.

"Jsem proti. Vnímám to jako ekonomický hazard. Všechny ty studie, které si nechal dopravní podnik udělat, mě nepřesvědčují o tom, že návratnost je tak krátká," řekl novinářům Svoboda. Podle něj není černých pasažérů v metru tolik, kolik studie odhadují.

ČTĚTE VÍCE:

Kdyby dopravní podnik podle primátora zavedl u vstupu do stanic kontrolory, kteří by jízdenky kontrolovali, tak by to vyšlo na 25 let levněji než turnikety. "A to je v době, kdy musíme uvažovat o každé koruně, rozmařilost," dodal Svoboda. Pokud by se podnik přece jenom rozhodl turnikety zavést, bude muset podle primátora nést všechny náklady sám.

Turnikety ve stanici metra Hradčanská v roce 1978.

"Tato věc není na pořadu dne, nejdřív se vypořádejme se závazky z minulých let, a pak se můžeme bavit o nějakých rozvojových projektech," uvedl Březina. "Dopravní podnik bez vedení města a bez rady takovýto projekt nikdy nerozjede. Máme smlouvu s dopravním podnikem a já nebudu platit v kompenzaci i turnikety. (...) Moje skepse vůči tomuto projektu ještě nevymizela," dodal Březina.

Projekt za jeden a půl miliardy

Podle studie, kterou si pražský dopravní podnik nechal zpracovat, bude zavedení turniketů stát 1,49 miliardy korun. Další náklady by si ale zřejmě vyžádalo kompletní přebudování automatů na jízdenky a označovačů v povrchové dopravě. Pokud by s nimi město souhlasilo, jejich budování by mohlo začít v roce 2013, fungovat by podle ředitele podniku Martina Dvořáka měly začít o dva roky později.

Hlavním důvodem projektu je podle Dvořáka zvýšení výnosů z prodeje jízdného. Podnik si od turniketů také slibuje to, že se v metru sníží počet bezdomovců a "problematických osob". Dopravní podnik hlavního města Prahy projekt na zavedení turniketů zpracoval už před několika lety, tehdy náklady odhadoval na 3,5 miliardy korun.

Projekt výstavby turniketů v pražském metru kritizovala i minulých dnech opoziční TOP 09. "Další vyhazování peněz za takto nejisté projekty s pochybným zadáním je ekonomický hazard, na který Praha peníze nemá," kritizoval záměr zastupitel Tomáš Hudeček (TOP 09). Happening proti turniketům tento týden uspořádala také Česká pirátská strana.

Pražské metro bylo s turnikety původně vybudováno, v roce 1985 ale byly odstraněny a nahrazeny označovači lístků.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!